Zespół naukowców z Instytutu Naukowego Weizmanna, Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale i Szpitala Kobiet Schneidera udowodnił, iż w organizmach kobiet w czasie ciąży zachodzi nieco więcej zmian, niż wcześniej sądzono.
REKLAMA
Badacze wzięli pod lupę ponad 300000 ciąż, w których wykonano 44 miliony pomiarów, od 20 tygodni przed zajściem w ciążę do 80 tygodni po porodzie. Badania sporządzono na podstawie kilku markerów krwi związanych z funkcjami organizmu, a także zdrowiem narządów - nerek, wątroby oraz kości, komórek odpornościowych i kondycji mięśni. Wnioski z badań opublikowano w czasopiśmie "Science Advances".
Zobacz wideo Nietrzymanie moczu: czy jesteśmy same sobie winne? Gdy się śmiejemy, gdy skaczemy, kaszelmy - czy posikiwanie w tych sytuacjach to norma?
Ciąża to nie choroba? Odpowiedź dały największe badania w historii
Wskazano, iż organizm przeciętnej zdrowej kobiety znacznie dłużej dochodzi do siebie po ciąży, niż sądzono. Podczas pierwszego miesiąca po urodzeniu dziecka jedynie około 47 proc. wyników testów jest prawidłowych. Udowodniono, iż np. żelazo stabilizuje się na niższym poziomie niż przed ciążą. Kolejnych 12 proc. wyników testów normalizuje się w ciągu 4-10 tygodni po ciąży. Z kolei pozostałe 41 proc. badanych parametrów potrzebuje ponad 10 tygodni na powrót do stanu sprzed ciąży.
Według naukowców połóg trwa znacznie dłużej, niż się przypuszcza. "To biologiczny dowód, iż organizm nie regeneruje się tak szybko, jak zakładają to oczekiwania społeczne" - przekazała Jennifer Hall, specjalistka ds. zdrowia reprodukcyjnego z University College.
"Różnice mogą wynikać ze zmiany zachowań kobiety po urodzeniu lub być skutkami ciąży"
Badacze przekazali, iż wiele wyników badań wróciło do normy dopiero po czasie. Jednym z nich były, chociażby markery związane z krzepnięciem krwi. Z kolei poziom kwasu foliowego wraca do normy dopiero 21 tygodni po porodzie. Podobnie parametr wątrobowy AST 0 stabilizuje się w 23. tygodniu po porodzie, a na prawidłowe wartości innego z parametrów wątrobowych - ALT - trzeba czekać do 26. tygodnia. Nieco później, bo 32. tygodnie po porodzie normalizuje się kwas moczowy, a prawidłowe pH moczu testy zaczynają wskazywać po 35. tygodniu. Natomiast poziom fosforu jest nieprawidłowy przez około 42 tygodnie po urodzeniu dziecka, a po ponad 55 tygodniach pojawiają się prawidłowe wyniki ALP, wskazujące na powrót do zdrowia kości.
Czy jeszcze przed zajściem w ciążę u części kobiet uda się zdiagnozować komplikacje ciążowe?
"Nawet 80 tygodni po urodzeniu kilka testów wskazuje inne wartości niż przed zapłodnieniem. Te różnice dotyczą między innymi podwyższonych wartości wskaźnika zapalnego CRP, zmniejszonego poziomu żelaza i MCH (średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej). Różnice te mogą wynikać albo ze zmiany zachowań kobiety po urodzeniu i//lub być długotrwałymi fizjologicznymi skutkami ciąży. Odróżnienie od siebie tych dwóch czynników to istotne pytanie, na które trzeba odpowiedzieć" - informują autorzy badań na lamach "Science" i dodają, iż powrót do normy parametrów organizmu po urodzeniu dziecka różni się od przebiegu zmian, jakie zachodzą w organizmie w czasie ciąży.
Adaptacja organizmu po urodzeniu dziecka to osobny proces fizjologiczny, a nie prosta odwrotność dynamiki ciąży
- zaznaczyli.