Minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała projekty rozporządzeń w sprawie podstawy programowej przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Oba będą nauczane w szkołach od 1 września 2025 roku.

Ministerstwo podkreśliło, iż celem przedmiotu edukacja obywatelska jest „przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym”. Dodano, iż przedmiot będzie „budował i wzmacniał postawy patriotyczne młodych ludzi, oparte na poczuciu tożsamości i dumie z przynależności do wspólnoty, troski o małą i dużą ojczyznę, poczuciu odpowiedzialności za jej kształt”.
Edukacja zdrowotna to przedmiot nieobowiązkowy, który zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Będzie realizowany w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. – Głównym celem przedmiotu jest kształtowanie kompetencji uczniów związanych z całożyciową dbałością o zdrowie oraz budowanie potencjału zdrowotnego własnego i otoczenia – wyjaśnił resort.
Poinformowano, iż wymagania szczegółowe ujęte zostały w 11 działach tematycznych: wartości i postawy, zdrowie fizyczne, aktywność fizyczna, odżywianie, zdrowie psychiczne, zdrowie społeczne, dojrzewanie (tylko w szkołach podstawowych), zdrowie seksualne, zdrowie środowiskowe, internet i profilaktyka uzależnień, system ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych).
– Przedmiot edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowy, tj. rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli zgłosić dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału w tych zajęciach – zaznaczyło MEN. Zajęcia będą odbywać się w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
tom