Nowe życie dla XXI LO. Szkoła zostanie włączona do Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych?

krknews.pl 7 godzin temu

Krakowska oświata przechodzi kolejne zmiany. Po decyzji o wygaszeniu Szkoły Podstawowej nr 19 na Salwatorze, przyszedł czas na przekształcenie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Miasto planuje włączyć tę szkołę do Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza. Obie placówki znajdują się niedaleko siebie – na osiedlu Tysiąclecia – i od 1 września 2025 roku – jeżeli zgodzą się na to radni Krakowa – mają działać wspólnie jako jeden zespół.

Powód? XXI LO od dawna walczy z trudnymi warunkami lokalowymi. Szkoła ma do dyspozycji tylko sześć sal lekcyjnych i jedną pracownię komputerową. Nie posiada sali gimnastycznej, przyszkolnego terenu ani boiska. W takich realiach trudno mówić o rozwoju szkoły i budowaniu silnej oferty edukacyjnej.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych przy os. Tysiąclecia 38. To nowoczesna i dobrze wyposażona placówka z 21 salami lekcyjnymi, dziewięcioma pracowniami komputerowymi, siedmioma warsztatami, trzema studiami fotograficznymi, biblioteką, gabinetami specjalistycznymi, salą gimnastyczną, siłownią i kompleksem boisk. Przeniesienie XXI LO pod ten sam dach ma umożliwić uczniom i nauczycielom korzystanie z pełnego zaplecza dydaktycznego i sportowego.

W uzasadnieniu do projektu uchwały wprost napisano, iż „bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych umożliwi zorganizowanie procesu kształcenia młodzieży XXI Liceum Ogólnokształcącego, ale również rozwój XXI Liceum Ogólnokształcącego, które ze względu na obecną ograniczoną bazę lokalową nie ma takiej możliwości”.

Zmiana ma być korzystna także z punktu widzenia całej społeczności szkolnej. „Dla społeczności szkolnej Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych oraz grona pedagogicznego połączenie różnych typów szkół stanowić będzie szansę na dalszy rozwój, wymianę doświadczeń oraz umożliwi realizację szerokiego spektrum aktywności młodzieży w wielu obszarach” – podkreślają autorzy dokumentu.

Ważne jest to, iż połączenie nie pociąga za sobą redukcji zatrudnienia. Wszyscy nauczyciele i pracownicy administracyjno-obsługowi XXI LO zachowają swoje miejsca pracy i zostaną formalnie przeniesieni do nowego zespołu. Mienie szkoły – w tym wyposażenie – przejdzie do Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych według stanu na dzień 31 sierpnia 2025 roku.

To nie pierwsza poważna zmiana w krakowskiej sieci szkół w ostatnich tygodniach. 15 kwietnia ogłoszono decyzję o stopniowym wygaszeniu Szkoły Podstawowej nr 19 im. Księcia Józefa Poniatowskiego przy ul. Senatorskiej. Powodem był drastyczny spadek liczby uczniów – w drugiej klasie uczą się zaledwie cztery osoby, a w roku 2024 nie udało się choćby utworzyć klasy pierwszej. Od 2026 roku nie będzie tam nowych naborów, a ostatni rocznik ukończy szkołę w 2031 roku. Wolną przestrzeń zajmie XXVII Liceum Ogólnokształcące, które działa w tym samym budynku. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Obie decyzje – choć różne w charakterze – mają wspólny cel: dostosowanie struktury szkół do rzeczywistych warunków i zapewnienie uczniom lepszych możliwości rozwoju. W uzasadnieniu uchwały o XXI LO również podkreślono, iż zmiany nie wygenerują nowych kosztów dla miasta. „Przyjęcie uchwały nie wymaga poniesienia dodatkowych wydatków z budżetu Miasta Krakowa, w szczególności na sprzęt informatyczny, oprogramowanie i wyposażenie” – zaznaczono w dokumencie. Dodano też, iż „przyjęcie uchwały nie będzie powodować w przyszłości innych dodatkowych kosztów niż ponoszone przed jej wprowadzeniem”.

Idź do oryginalnego materiału