Nowoczesna edukacja na wyciągnięcie ręki

echo24.tv 4 godzin temu

– Tak naprawdę głównym celem jest zapoznanie się z nauczycieli z metodą eTwinningu albo z narzędziem eTwinningu do współpracy międzynarodowej, między szkołami, ale też w tej przestrzeni cyfrowej z wykorzystaniem nowych technologii. Sam pomysł konferencji powstał po tym, jak jedno z naszych przedszkoli otrzymało właśnie odznakę eTwinningu. Dlatego pomysł i realizacja dwa, trzy miesiące zaraz po otrzymaniu tej odznaki. To jest przedszkole „Układanka” w Świętej Katarzynie. Chcemy to kontynuować, chcemy rozszerzać tę metodologię na pozostałe nasze placówki oświatowe – mówił burmistrz Siechnic Łukasz Kropski.

– Ja myślę, iż gmina Siechnice tutaj może wyprzedza, bo cała gmina podjęła decyzję o tym, iż we wszystkich przedszkolach gminnych będzie eTwinning wdrażany. Cieszę się bardzo, iż władze gminy namówiły dyrektorów przedszkoli i nauczycieli do tego, żeby w tym projekcie wzięli udział. Natomiast faktycznie na Dolnym Śląsku od dawna mamy bardzo wiele szkół zaangażowanych w projekty Unii Europejskiej, właśnie projekty eTwinningowe, Erasmus obecnie, nauczyciele jeżdżą, szkolą się, doskonalą także z wielu projektów. To są przedszkola, szkoły, szkoły specjalne, szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, placówki edukacyjne, ośrodki doskonalenia – mówiła Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty.

Program eTwinning nie jest czymś zupełnie nowym, jednak w ostatnim czasie przyciąga coraz większą liczbę uczestników.

– Program eTwinning w przyszłym roku będzie miał 20-lecie swojej działalności, więc program eTwinningu działa od 2005 roku. Wstępnie był to bardzo niszowy program, ponieważ nauczyciele obawiali się współpracy międzynarodowej, z racji tego, iż nie znali języka angielskiego, ale w tej chwili nowoczesne technologie są na tyle rozwinięte, iż nie trzeba znać tego języka, żeby dogadać się z nauczycielem z Gruzji, z Armenii, z Norwegii. Coraz więcej nauczycieli jest zaangażowanych we współpracy międzynarodową, również po pandemii, bo te nowe technologie weszły do szkół z racji tego, iż byliśmy do tego zmuszeni troszkę, żeby to wykorzystywać, więc te nowe technologie też już nie są takim odstraszaczem, bardziej właśnie przywoływaczem do naszego programu. Są takim zachęcającym narzędziem, które nauczyciele wykorzystują na co dzień w swoich działaniach edukacyjnych – powiedziała Jolanta Gradowska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Krajowego Biura Twinningu. 


– My się dzielimy. o ile ja zrealizuję projekt, ja się tym projektem dzielę z innymi nauczycielami, więc nauczyciel może zrealizować ten sam projekt. Wiadomo, iż ten projekt nie będzie identyczny, ponieważ pracujemy z żywymi organizmami, dzieci są różne w różnych klasach i ten projekt nigdy nie wyjdzie identyczny, ale jak najbardziej tutaj nie mamy żadnych praw autorskich, dzielimy się tym, co nam się udaje wypracować i mamy nadzieję, iż płynie to bardzo pozytywnie na edukację, na dobrostan nas, nauczycieli, ale również dobrostan uczniów – mówiła nam Agnieszka Czekajło, wicedyrektor przedszkola „Układanka” w Świętej Katarzynie


– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wspaniałe jest to wydarzenie, jaką synergię wywołuje pośród wielu instytucji edukacyjnych. Osobiście reprezentuję tutaj dzisiaj Ośrodek Rozwoju Edukacji, ale jestem również ambasadorką eTwinningu w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW i mamy nadzieję na połączenie działań z poziomu nauczycieli, edukatorów, kuratorium, uczelni i instytucji państwowych. Także zachęcam do udziału – dodała dr Barbara Muszyńska.

Idź do oryginalnego materiału