Nowość! Sukces ekspedycji R/V Oceanograf. Nowe Odkrycia Uniwersytetu Gdańskiego

wbijamszpile.pl 3 dni temu

Po ponad miesięcznej, pełnej przygód wyprawie naukowej, statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego, r/v Oceanograf, powrócił do Sopotu, przyciągając uwagę zarówno mieszkańców, jak i znakomitych gości. Ekspedycja miała na celu zbadanie wpływu wód Morza Bałtyckiego na Arktykę, a jej wyniki mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia zmian zachodzących w środowisku morskim.

W samo południe, przy dźwiękach muzyki marynistycznej, r/v Oceanograf zacumował przy sopockim molo, gdzie na jego powrót czekał tłum mieszkańców i oficjeli. Wśród nich byli rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu w Kadyksie, prof. Casimiro Mantell Serrano, koordynator generalny sojuszu SEA-EU, prof. Fidel Echevarría, oraz wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Cieślik.

Sukces misji BaltArctic Research Cruise

Kapitan inż. Artur Kamiński, po zdaniu raportu z rejsu, podkreślił, iż ekspedycja przekroczyła oczekiwania. Statek przepłynął 2900 mil morskich, zatrzymując się na 16 stacjach badawczych, zamiast planowanych 15, odwiedzając 5 portów. To był dowód na nieustające zaangażowanie Uniwersytetu Gdańskiego w międzynarodową współpracę naukową.

Słowa rektora i gości

Prof. Piotr Stepnowski wyraził dumę z osiągnięć statku i jego załogi. Podziękował również Miastu Sopot za gościnność, nazywając molo „najpiękniejszym na świecie”. Wyraził także nadzieję na dalszą owocną współpracę w ramach sojuszu SEA-EU, który wspierał ekspedycję.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski (FOTO: Alan Stocki/UG)

Naukowe podsumowanie

Dr hab. Anita Lewandowska, prof. UG, przedstawiła naukowe aspekty wyprawy, podkreślając znaczenie badań nad rozprzestrzenianiem się bałtyckich wód i zanieczyszczeń do Arktyki. „Przed nami miesiące analiz laboratoryjnych i pisania publikacji naukowych, które rzucą światło na wyniki tej ekspedycji,” dodała. Naukowcy mają nadzieję na kontynuację projektu i realizację kolejnych badań.

Po oficjalnej części uroczystości, r/v Oceanograf otworzył swoje pokłady dla mieszkańców Sopotu. Była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć najnowocześniejszą jednostkę badawczą na Bałtyku z bliska. Statek, będący katamaranem, jest wyposażony w laboratoria do badań biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych. Może pomieścić 20 osób, płynąć z prędkością 12 węzłów i ma zasięg 2500 mil morskich.

Nowe Horyzonty

Prof. Fidel Echevarría z SEA-EU podkreślił, iż r/v Oceanograf stał się symbolem międzynarodowej współpracy naukowej. Wyraził również uznanie dla załogi i wszystkich zaangażowanych w organizację rejsu. „Ocean nie ma granic, a nasz statek będzie kontynuował swoje misje, przynosząc nowe odkrycia i nadzieje,” powiedział.

Po zakończeniu uroczystości, r/v Oceanograf opuścił Sopot, kierując się do swojego stałego portu w Gdyni. Powrót z tej pełnej sukcesów wyprawy jest jedynie początkiem kolejnych naukowych podróży, które przyniosą jeszcze więcej cennych odkryć i wiedzy.

UG/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału