Nowy kalendarz roku szkolnego 2025/2026. Zmiany w organizacji ferii zimowych

lwowecki.info 8 godzin temu

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2025/2026. Dokument zawiera szczegółowe informacje dotyczące rozpoczęcia i zakończenia zajęć, terminów przerw świątecznych oraz zasadniczą zmianę – nową organizację ferii zimowych. Zamiast dotychczasowych czterech tur wypoczynku zimowego, uczniowie podzieleni zostaną na trzy grupy województw.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września 2025 roku i potrwa do 26 czerwca 2026 roku. Dla uczniów i nauczycieli oznacza to 43 tygodnie nauki, z przerwami uwzględnionymi w kalendarzu.

Pierwszą z tych przerw stanowić będzie zimowa przerwa świąteczna, która potrwa od 22 do 31 grudnia 2025 roku. Przerwa wiosenna zaplanowana została natomiast na dni od 2 do 7 kwietnia 2026 roku, a więc tuż po Wielkanocy.

Najważniejszą zmianą w nowym harmonogramie jest reorganizacja ferii zimowych. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, nie będzie czterech tur, a tylko trzy. Oznacza to szersze grupowanie województw, a co za tym idzie – więcej uczniów będzie korzystać z wypoczynku w tym samym czasie. Nowe terminy ferii przedstawiają się następująco:

19 stycznia – 1 lutego 2026 roku: województwa mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie

2 lutego – 15 lutego 2026 roku: województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie i opolskie

16 lutego – 1 marca 2026 roku: województwa podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie i śląskie

Z punktu widzenia rodziców planujących wyjazdy, zmiana może wpłynąć na dostępność miejsc noclegowych i ceny w popularnych kurortach zimowych, zwłaszcza iż większa liczba uczniów będzie wypoczywać jednocześnie.

W kalendarzu nie znalazły się jeszcze daty egzaminów – maturalnego, ósmoklasisty i zawodowego. Zostaną one ogłoszone w osobnym komunikacie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Wakacje letnie rozpoczną się 27 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2026 roku, zgodnie z dotychczasową praktyką.

Idź do oryginalnego materiału