Już od września do szkół ponadpodstawowych wejdzie nowy przedmiot: edukacja obywatelska.
Nowy przedmiot oznacza nowe treści nauczania, do których kadra nie zawsze czuje się przygotowana.
Proponujemy Państwu współpracę przy wspieraniu nauczycieli realizujących nowy przedmiot w szkole. Nasz zespół posiada szerokie doświadczenie w edukacji obywatelskiej, regularnie wspierając swoją ekspertyzą instytucje państwowe w tym zakresie. Tym doświadczeniem chcemy się dzielić również z Państwem.
Po pierwsze, nasi eksperci mogą poprowadzić wykład pt. „Edukacja obywatelska w nowej podstawie programowej. Potrzeby i wyzwania”, na którym poruszymy zagadnienia takie jak postawy obywatelskie uczniów czy też związek edukacji obywatelskiej z edukacją patriotyczną, lub też wziąć udział w panelu na ten temat. To sprawdzony format przybliżania tego przedmiotu jego przyszłym realizatorom. Już tej wiosny dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej a także współautor podstawy programowej oraz komentarza metodycznego do przedmiotu edukacja obywatelska, gości na dwóch konferencjach o tej tematyce organizowanych przez Wielkopolskie Kuratorium Oświaty i Lubuskie Kuratorium Oświaty.
Po drugie, informujemy, iż równocześnie eksperci Centrum Edukacji Obywatelskiej nawiązali współpracę z Ośrodkiem Edukacji oraz ośrodkami doskonalenia nauczycieli w zakresie realizacji działań związanych z wdrażaniem nowego przedmiotu. Wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej ORE proponuje szkolenia, webinaria i konferencje, które mają przygotować nauczycieli do wprowadzania edukacji obywatelskiej do szkół. Dziękujemy ORE za zaufanie oraz możliwość dzielenia się naszą ekspertyzą. Państwa zaś zachęcamy do zapraszania nauczycieli i nauczycielek z Państwa regionu do udziału w proponowanych wydarzeniach. Na początek zapraszamy do rejestracji na szkolenie „Edukacja obywatelska w szkołach ponadpodstawowych – od podstawy programowej do oceniania”, którego pierwsza część odbędzie się już w kwietniu.
W naszych działaniach bazujemy na ponad trzydziestoletnim doświadczeniu w zakresie edukacji obywatelskiej. W CEO od lat organizujemy projekty wsparcia dla nauczycieli – jak „Młodzi Głosują”, „Młodzi w akcji” czy „Szkoła Demokracji”, które pozwalają kształcić kompetencje obywatelskie uczniów. Trzydzieści lat temu opracowaliśmy także nowoczesny, praktyczny i obecny w szkołach podstawowych do dziś program nauczania i podręcznik do wiedzy o społeczeństwie „Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej”.
Zachęcamy Państwa do korzystania z naszego doświadczenia i praktycznych zasobów dostępnych na naszej stronie. Publikacje CEO mogą pomóc nauczycielom i nauczycielkom przygotować się do prowadzenia nowego przedmiotu. Szczególnie polecamy:
🟢 Szkoła demokracji. Praktyczny poradnik o współdecydowaniu w szkole
🟢 Projekt – relacje. Poradnik o procesie grupowym dla pracujących z młodzieżą
🟢 Narzędziownik patrioty i patriotki XXI wieku
🟢 Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024.