Nowy przedmiot w szkole? Śmieją się z niego, ale w rzeczywistości jest bardzo potrzebny

mamadu.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Nowy przedmiot ma szansę trafić do planu zajęć. 123RF


Odkąd Barbara Nowacka została ministrą, zmianom w szkolnictwie nie ma końca. Poza ograniczeniem liczby godzin religii czy likwidacją prac domowych, w planach jest wprowadzenie nowego przedmiotu. Co konkretnie ma trafić do planu zajęć?


Nie wszyscy są zachwyceni tym pomysłem, jednak wielu ekspertów przekonuje, iż taka edukacja jest potrzebna uczniom. Być może już niedługo w programie nauczania pojawi się nowy przedmiot związany z edukacją zdrowotną.

Co ciekawe, już w 2019 r. apelowano o to, aby wprowadzić nowy przedmiot. Rzecznik Praw Pacjenta postulował, żeby do planu zajęć trafiła Wiedza o Zdrowiu. Miała być wzorowana na WOS-ie, czyli Wiedzy o Społeczeństwie. Choć wiele osób twierdzi, iż program nauczania jest dość przeładowany, szanse na wprowadzenie dodatkowego przedmiotu są spore. Wniosek o to został bowiem ponownie zgłoszony.

Wiedza o Zdrowiu – nowy przedmiot?


Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, zwrócił się z apelem do ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej o włączenie do programu nauczania Wiedzy o Zdrowiu. Jego zdaniem edukacja zdrowotna pełni kluczową rolę w budowaniu świadomości w tym obszarze – począwszy od profilaktyki, aż po zdrową dietę, aktywność fizyczną czy monitorowanie własnego zdrowia.

W piśmie przesłanym do ministry edukacji wyjaśniono, iż "uczniowie będą mogli zdobyć wiele ważnych umiejętności i nauczą się podejmowania decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych oraz oceną skuteczności szczepień ochronnych" – czytamy na portalu Radio Zet.

Liczy się zdrowie fizyczne i psychiczne


Jeżeli przedmiot Wiedza o Zdrowiu wejdzie do programu nauczania, mają też zostać poruszone kwestie dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego, seksualności, a także szacunku wobec osób LGBT i ich seksualności.

"Kształcenie kompetencji zdrowotnych, adekwatnych postaw u dzieci i młodzieży oraz szacunku dla innych osób przyczyni się do lepszego zarządzania własnym zdrowiem, unikania ryzykownych zachowań w przyszłości i wytworzenia otwartej, pełnej szacunku postawy wobec innych" – zakomunikowano.

Rzecznik Praw Pacjenta zaznacza, iż w wielu europejskich krajach od dawna praktykuje się szkolną edukację młodzieży w zakresie zdrowia. Ministra Barbara Nowacka poza wnioskiem otrzymała również opracowane scenariusze lekcji oraz informator z zakresu praw pacjenta dla klas 1-3 szkół podstawowych. Pozostaje czekać, czy przedmiot Wiedza o Zdrowiu rzeczywiście trafi do planu lekcji. Z pewnością nie nastąpi to tak szybko, chociaż przy obecnych, dynamicznych zmianach, wszystko jest możliwe.

Źródło: Radio Zet/gov.pl


Idź do oryginalnego materiału