Lata chude i lata tłuste
Uroczystość rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem bpa Rudolfa Pierskały, pomocniczego biskupa opolskiego. Koncelebransami byli pracownicy naukowi wydziału. Uczestniczyli w niej goście konferencji z Włoch, Szwajcarii, Indii i Libanu.
W kazaniu biskup Pierskała podkreślił znaczenie modlitwy, która powinna niezmiennie towarzyszyć uprawianiu teologii.
– Modlitwa jest naszym sposobem przetrwania tego, co się wydarza w konkretnej chwili. Przetrwania lat chudych – jeżeli chodzi o liczbę studentów. Ale i lat tłustych – jeżeli chodzi o profesorów, poziom naukowy i klasyfikację wydziału. Dlatego modlitwa jest nam na tym etapie bardzo potrzebna. Żebyśmy z jednej strony nie popadli w pychę, z drugiej – nie rozpaczali, nie patrzyli pesymistycznie w przyszłość – mówił bp Pierskała.
W czasie inauguracji głos zabrał także ks. prof. Mateusz Rafał Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego UO.
– Coraz częściej pojawiają się pytania czy wątpliwości dotyczące przyszłości i teologii, i uczelni jej nauczających – w tym naszego wydziału, a choćby naszego seminarium – przyznał ks. dziekan. – Chociaż stawianie pytań jest ważne, to jednak na nic się zda bez proponowania konkretnych rozwiązań. Trzeba poszukiwać nowych dróg. Być może swoistym remedium na ożywienie zainteresowania studiami teologicznymi stanie się nauczanie teologii interdyscyplinarnej.
Wykład inauguracyjny pt. Duchowość liturgii Kościoła bizantyjskiego wygłosił ks. prof. Janusz Czerski, wieloletni pracownik naukowy Wydziału Teologicznego UO.
Tablica ku czci pierwszego dziekana
W czasie inauguracji bp. Rudolf Pierskała, ks. prof. Mateusz Potoczny, ks. prof. Tadeusz Dola – pomysłodawca uhonorowania pierwszego dziekana wydziału oraz autor tablicy, prof. Marian Molenda odsłonili tablicę upamiętniająca ks. prof. Helmuta Jana Sobeczkę. Jego imię będzie odtąd nosić aula Wydziału Teologicznego.
– On zawsze szukał tego, co jeszcze można by zrobić dobrego: dla Kościoła, dla Wydziału, dla Uniwersytetu, dla społeczności – mówił o ks. prof. Sobeczce – bp Rudolf Pierskała. – Ileż on pracy wykonał dla dobra Kościoła opolskiego! choćby sobie może nie zdajemy z tego sprawy. Człowiek, profesor niezwyciężonej pracowitości. Nie znam człowieka na wydziale, który byłby tak pracowity. Wybitny profesor o wielkiej wyobraźni naukowej. Człowiek zawsze życzliwy.
Na Wydziale Teologicznym UO można studiować m.in. teologię (kapłańską lub katechetyczną), teologię kanoniczną, orientalistykę chrześcijańską, turystykę i kulturę śródziemnomorską, nauki o rodzinie oraz wystąpienia publiczne i oratorstwo.