Dr Marek Mazurkiewicz nominację na pełnomocnika otrzymał od wojewody opolskiej Moniki Jurek oraz od dyrektor generalnej OUW Agnieszki Anny Królikowskiej.
Badacz mniejszości i zbiorowej pamięci
Dr Marek Mazurkiewicz jest adiunktem w Katedrze Studiów Regionalnych Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UO. Nowy pełnomocnik jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauki o polityce. To absolwent politologii UO, pracownik naukowy uniwersytetu i Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu.
W zakresie jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia dotyczące: powojennej wymiany ludności w Polsce i Niemczech. Pisał także o polskiej i niemieckiej pamięci zbiorowej, o mniejszościach narodowych i etnicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości niemieckiej na historycznym obszarze Górnego Śląska. Jego publikacje dotyczą także m.in. bezpieczeństwa międzynarodowego, migracji powodowanej konfliktami, stosunków międzynarodowych w Europie w XX i XXI w., systemu politycznego RP, administracji publicznej w Polsce.
Dr Marek Mazurkiewicz był już pełnomocnikiem ds. mniejszości w latach 2010-2015.
Marek Mazurkiewicz: Odbudować zaufanie mniejszości
Za swoje najpilniejsze zadanie uważa przekonanie społeczności mniejszości narodowych w regionie, iż państwo chce zaufanie do mniejszości odbudować.
– Zapisy dyskryminacyjne dotykające uczniów to było nieodpowiedzialne i pozbawione sensu działanie poprzedniej ekipy. I ono już jest przeszłością. To był zamach na zasadę równości obywateli wobec prawa. Ta zasada odnosi się do wszystkich. Ale przede wszystkim do grup słabiej reprezentowanych – powiedział „O!Polskiej” Marek Mazurkiewicz.
– Wchodzę raz jeszcze do tej samej rzeki – dodał. – Ale z o wiele większym doświadczeniem. Przez lata tematyka mniejszości była mi bliska z naukowego punktu widzenia. Chcę tę wiedzę wykorzystać w praktycznym działaniu. Jestem przekonany, iż mniejszości są istotną częścią i ubogaceniem społeczeństwa.
Niemcy liczą na aktywność
– Dowiaduję się od pana o tej nominacji. Mogę ubolewać, iż nie była ona z nami konsultowana – przyznał lider TSKN i VdG Rafał Bartek reporterowi „O!Polskiej”.
– Liczymy na współpracę, otwartość i zrozumienie naszych potrzeb. Jego funkcja dziś jest ważniejsza niż przed laty. Bo też kultura i tożsamość mniejszości niemieckiej są bardziej zagrożone. Liczymy na aktywność rzecznika w kontaktach z rządem. Mamy wiele spraw przemyślanych. Potrzebujemy aktywności pełnomocnika, który za tymi naszymi rozwiązaniami będzie lobbował – komentuje.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.