Nowy system składania zeznań podatkowych może dać Kanadyjczykom ponad 1 miliard dolarów nieodebranych świadczeń

bejsment.com 1 tydzień temu

Z raportu opublikowanego przez biuro Parliamentary Budget Officer (PBO) wynika, iż ​​Kanadyjczycy otrzymaliby co roku ponad 1 miliard dolarów nieodebranych świadczeń dzięki automatycznemu systemowi składania zeznań podatkowych.

W czwartek kanadyjski organ nadzoru podatkowego przedstawił korzyści, jakie z automatycznego systemu składania zeznań podatkowych mieliby niektórzy Kanadyjczycy, szczególnie ci z gospodarstw domowych o niskich dochodach i znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy nigdy wcześniej nie składali zeznań lub mogą mieć luki w historii składania zeznań.

Z badania przeprowadzonego w 2020 roku przez dwóch profesorów Uniwersytetu Carleton wynika, iż od 10 do 12 procent Kanadyjczyków nie składa co roku zeznań, co może skutkować utratą świadczeń, do których byliby uprawnieni.

PBO ujawniło, iż gdyby teraz został wdrożony zautomatyzowany system składania zeznań podatkowych, kwalifikujące się gospodarstwa domowe otrzymałyby w bieżącym roku podatkowym świadczenia o wartości ponad 1,6 miliarda dolarów. Za pięć lat ten stan osiągnie 1,9 miliarda dolarów.

Ta miliardowa kwota obejmuje wszystkie świadczenia, jakie podatnicy otrzymują po złożeniu indywidualnego zeznania podatkowego, takie jak kanadyjski zasiłek na dziecko, kanadyjski zasiłek dla pracowników oraz ulgi podatkowe GST/HST. Zautomatyzowany system zapewniłby również kanadyjski rabat węglowy większej liczbie gospodarstw domowych poza Kolumbią Brytyjską i Quebecem, chociaż mógłby nieznacznie zmniejszyć kwotę przekazywanych pieniędzy, ponieważ więcej podatników „dzieliłoby tę samą kopertę” – zauważa PBO

Chociaż zautomatyzowany system został po raz pierwszy zaproponowany w budżecie federalnym na 2023 roku, Canada Revenue Agency (CRA) stwierdziła w maju ubiegłego roku, że zacznie wysyłać zaproszenia latem tego roku, ale nie określiła, kiedy dokładnie to się zacznie.

PBO szacuje, iż koszty administracyjne prowadzenia automatycznego systemu składania zeznań podatkowych wyniosą 57 mln dolarów w roku podatkowym 2024–25 i wzrosną do 65 mln dolarów w latach 2028–2029. Zakłada się, iż zautomatyzowana usługa uzupełni deklaracje podatkowe wszystkich podmiotów, które nie złożyły deklaracji z wystarczającymi informacjami podatkowymi.

Według badania z 2023 roku, którego współautorem jest czterech profesorów Uniwersytetu Carleton, 42 procent rodzin o rocznym dochodzie wynoszącym 50.000 dolarów i około dwie trzecie beneficjentów świadczeń pomocy społecznej w 2019 roku złożyło proste zeznania podatkowe (T1 bez żadnego źródła złożoności zgodnie z definicją urzędu podatkowego).

Na podstawie tego ustalenia PBO wywnioskował, iż agencja podatkowa może samodzielnie wypełniać zeznania podatkowe dotyczące „znacznej części” gospodarstw domowych o niskich dochodach. Federalny organ nadzoru zauważa jednak, iż istnieje „znaczna niepewność” co do dokładnej liczby zwrotów, które agencja ratingowa zakończy samodzielnie, oraz kryteriów kwalifikowalności dla osób, które nie złożyły wniosku.

„Zagregowany charakter danych wykorzystanych do tej analizy z natury ogranicza precyzję szacowanych kwot świadczeń, do których mogą być uprawnione osoby, które nie złożyły wniosku” – czytamy w raporcie.

Federalny urząd podatkowy planuje także rozszerzenie usługi telefonicznej SimpleFile – wcześniej zwanej File My Return – w ramach której uprawnione osoby mogą składać zeznania po udzieleniu przez telefon odpowiedzi na kilka pytań agenta agencji podatkowej.

Z raportu wynika, iż ​​w latach 2018–2023 agencja podatkowa wysłała od 500 tysięcy do 1,3 miliona listów z zaproszeniami do kwalifikujących się Kanadyjczyków, którzy zostali sklasyfikowani jako osoby o niskich lub stałych zarobkach i którzy składali w przeszłości proste zeznania podatkowe.

W 2024 roku liczba zaproszeń wzrosła do prawie 1,6 mln, a w przyszłym roku ma osiągnąć dwa miliony.

Oprócz zwiększenia liczby zaproszeń agencja przeprowadzi pilotażową cyfrową i papierową wersję tej usługi, skierowaną do podatników, którzy mają luki w historii składania zeznań lub którzy nigdy nie złożyli zeznania podatkowego. Będą one dostępne wyłącznie dla zaproszonych osób, które następnie będą musiały rozpocząć proces składania zeznań podatkowych w ten sposób.

W 2023 roku z tej usługi skorzystało prawie siedem procent zaproszonych osób, czyli 50450 użytkowników. W szczytowym okresie w 2020 roku 69620 użytkowników złożyło swoje podatki przez telefon za pośrednictwem SimpleFile.

Koszt rozszerzenia tej usługi wyniesie około 1 miliona dolarów rocznie przez kolejne dwa lata podatkowe – szacuje PBO na podstawie zapowiedzi budżetu federalnego na 2023 rok.

Na podst. CTV News

Idź do oryginalnego materiału