To temat pierwszego Wielkopostnego Wykładu Otwartego, który odbył się wczoraj w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Nadmiar informacji i roszczenia techniki to główne zagadnienia poruszane podczas prelekcji. Na spotkaniu nie zabrakło też czasu w zadanie pytań i dyskusję.
– Ta forma spotkań bardzo mi się podoba – mówi Sandra, uczestniczka wykładu. – Wydawać by się mogło, iż sama tematyka jest bardzo trudna. Natomiast sposób w jaki została zaprezentowana i to jak teologia może łączyć się z nowoczesną technologią, nowikami technologicznymi była dla nas-odbiorców bardzo przyjemna.
– Wszyscy jesteśmy bardzo mocno bombardowani wieloma informacjami – stwierdza prof. Waldemar Skomudek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Te informacje można zawsze wykorzystać pozytywnie lub negatywnie. Cała sztuka polega na tym, by potrafić wybrać to co jest tą adekwatną informacją i ją rozwijać czy korzystać z niej.
– Dialog teologii z naukami medycznymi, politologią, biologią, ekologią, a na końcu kulturoznawstwem to tematy kolejnych spotkań – wymienia ks. prof. Konrad Glombik z WTUO, prowadzący wydarzenie. – To są adekwatnie takie przykłady, iż rzeczywiście teologia może, a wręcz powinna prowadzić dialog z innymi naukami.
Wielkopostne Wykłady Otwarte będą się odbywały w kolejne soboty Wielkiego Postu w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Początek o godzinie 16:30. W tym roku, z okazji 30. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Opolskiego z Wydziałem Teologicznym, tematem wykładów jest dialog teologii z innymi naukami.
Sandra, uczestniczka wykładu, prof. Waldemar Skomudek, ks. prof. Konrad Glombik:
Szersza relacja:
Autor: Paulina Lechowska