O Kamionku w Muzeum Warszawskiej Pragi

mieszkaniec.pl 1 tydzień temu

Kamionek, historyczny obszar Pragi-Południe jest bohaterem nowej wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi. Kuratorami ekspozycji „Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka” są Marcin Wicha i Agnieszka Rayss, także autorzy książki o tym osiedlu. Wystawa czynna będzie do 28. września.

Marcin Wicha i Agnieszka Rayss, zafascynowani Kamionkiem, stworzyli wystawę i książkę, ukazujące tę część prawobrzeżnej Warszawy. W 2022 roku Muzeum Warszawskiej Pragi zaprosiło tę dwójkę do poprowadzenia spaceru po Kamionku. I ta wspólna wyprawa była początkiem pracy nad przyszłym projektem.

Na wystawie prezentowane są obiekty i archiwalia z kolekcji Muzeum Warszawskiej Pragi, współczesne fotografie autorstwa Rayss, a nawet… bruk z terenu dawnego Instytutu Weterynaryjnego (dzisiaj Sinfonii Varsovii). Wokół ekspozycji zaplanowano także cykl spacerów, warsztatów i spotkań na temat przeszłości i współczesnych przemian Kamionka, projekt Aktywiści muzyczni realizowany przez Sinfonię Varsovię czy ofertę edukacyją dla grup ze wszystkich poziomów szkolnych oraz edukacji nieformalnej.

Książka

Książka Kamionek to kilkanaście krótkich tekstów, w których zmarły niedawno pisarz Marcin Wicha z adekwatnym sobie umiłowaniem detalu i dowartościowaniem rzeczy pozornie nieistotnych nakreślił mapę wędrówek w czasie i przestrzeni. Zdjęcia Rayss powstałe pokazują, iż różne perspektywy mogą spotykać się i przecinać w zaskakujący sposób. Autorzy stworzyli wyjątkową opowieść nie tylko o Kamionku, ale także o tym, jak można przyglądać się miastu.

Trochę historii

Wieś Kamion pojawiła się w kronikach z XIV wieku, a w granice Warszawy weszła dopiero w 1891 roku. W drugiej połowie XIX wieku i przez cały XX wiek Kamionek był rejonem przemysłowym. Tutaj produkowano soczewki, pompy, pociski, papierosowe gilzy, żelazka, siodła i uprzęże, butle z acetylenem i… ptasie mleczko. Po transformacji ustrojowej większość fabryk zlikwidowano, a w tej chwili dawne tereny przemysłowe przekształcane są w obszary zabudowy mieszkaniowej i usługowej.

Więcej o wystawie na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi.


Uroczysty obiad po wizycie Stowarzyszenia Elektryków Polskich w FAE, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie

Źródło: Muzeum Warszawy 
Foto: Muzeum Warszawy , Archiwum Państwowe w Warszawie

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje

Idź do oryginalnego materiału