
5 maja przypada 179. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Dla społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest to dzień wyjątkowy. Uczniowie oraz nauczyciele spotkali się, by wspólnie świętować Dzień Patrona.
Nowelista, powieściopisarz i… podróżnik. Henryk Sienkiewicz jest laureatem Nagrody Nobla, a wśród jego dzieł można wymienić, między innymi, utwory: „Pan Wołodyjowski”, „Quo vadis” czy „Latarnik”.
– Często rozmawiamy o dorobku literackim naszego patrona. Nie wiem czy wiecie, ale Henryk Sienkiewicz uwielbiał podróżować, poznając przy tym kulturę, sztukę i obyczaje innych krajów. Odwiedził Amerykę oraz Bliski Wschód, wybrał się również do Afryki. Właśnie podczas tej podróży powstały „Listy z Afryki” oraz „W pustyni i w puszczy” – mówiła Agnieszka Pisiak, która zorganizowała spotkanie wraz z Izabelą Miedzińską.
Jak ubierają się mieszkańcy Afryki? Co jedzą? Jak wygląda ich codzienne życie, nauka i praca? Odpowiedzi na te pytania udzielili goście, którzy przyjechali do SOSW: Radosław Jarecki, współzałożyciel fundacji pomocowej „Mała Misja” i pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, a także Maria Wójcik z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Warsztaty zatytułowane „Twarze Madagaskaru” umożliwiły dzieciom i młodzieży zobaczyć, jak wygląda codzienność ich rówieśników zamieszkujących Afrykę.
Spotkanie zakończyło się twórczo i na sportowo. Uczniowie wzięli udział w meczu Polska – Afryka, a także w warsztatach plastycznych, podczas których, między innymi, malowali tradycyjne maski afrykańskie. Chętni mogli również wrzucić pieniądze do puszki, które zostaną przekazane na szczytne cele realizowane przez fundację „Mała Misja”.































