O porządkowaniu świata w Akademii Zamojskiej

skafander.info 6 dni temu

„Normalizacja – czyli porządkowanie świata. Rzecz nie tylko dla inżynierów” – to tytuł wykładu, jaki dla studentów Wydziału Techniczno-Informatycznego AZ oraz młodzieży Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu („Elektryka”) wygłosił dr inż. Zygmunt Niechoda z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Na początku wydarzenia gościa przywitał i przedstawił dr inż. Paweł Prokop, dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego AZ. Następnie dr inż. Zygmunt Niechoda przedstawił uczestnikom wykładu cel i potrzebę normalizacji.

Normalizacja polega na porządkowaniu rzeczywistości, po to, by żyło się nam wszystkim bezpiecznie i wygodnie. Dla porządku opracowujemy normy, które są pewnymi receptami, dokumentami, w których jest zapisany sposób rozwiązania jakiegoś problemu – tłumaczył przedstawiciel PKN.

Normalizacja polega na analizowaniu wyrobów, usług i procesów w celu zapewnienia: funkcjonalności i użyteczności, zgodności (kompatybilności) i zamienności, bezpieczeństwa użytkowania. Wyniki tych analiz podawane są do publicznej wiadomości pod postacią norm lub przepisów technicznych. Niektóre rozwiązania są traktowane jako faktyczne standardy pomimo braku formalnych norm.

Celem normalizacji jest zastosowanie w produkcji przemysłowej jednolitych wzorców, np. znormalizowanie niektórych wyrobów pod względem wymiarów i wykorzystywanych materiałów. Takie działania wpływają na obniżenie kosztów, umożliwiają masową produkcję, współpracę urządzeń różnych producentów i wymianę zużytych części oraz ułatwiają dokonywanie zamówień handlowych.

Seminarium poświęcone normalizacji doskonale odpowiada na potrzeby naszej społeczności akademickiej. Normalizacja to nie tylko zbiór standardów ISO czy norm krajowych – to metodologia systematycznego podejścia do projektowania, która eliminuje redundancję, optymalizuje parametry techniczne i zapewnia powtarzalność procesów. Z technicznego punktu widzenia, normy zapewniają kompatybilność elektromagnetyczną urządzeń, precyzyjne tolerancje wymiarowe i adekwatności materiałowe, co bezpośrednio przekłada się na niezawodność produktów końcowych. Dla naszych studentów, zrozumienie tych zasad to cenna kompetencja, która wzmacnia ich pozycję na rynku pracy i uczy metodycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Takie wydarzenia pomagają nam łączyć teorię z praktycznymi wymogami współczesnej gospodarki – podsumował wydarzenie dr inż. Paweł Prokop, dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego AZ.

Wykład „Normalizacja – czyli porządkowanie świata. Rzecz nie tylko dla inżynierów” odbył się 1 kwietnia br.

Idź do oryginalnego materiału