Oblicza stalinizmu na wystawie IPN w Kielcach

emkielce.pl 1 tydzień temu

Kult jednostki, propaganda totalna i walka z religią to tylko niektóre cechy opisujące stalinizm w Polsce. Wystawę poświęconą okresowi terroru i represji po zakończeniu II wojny światowej zaprezentowano dziś (środa 23 października) w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Kielcach.

– Na 18 planszach postanowiliśmy w przejrzysty sposób przedstawić cechy tego systemu. Wiele osób słyszało, iż pewien okres w rządach komunistycznych w Polsce był nazywany stalinizmem. Wystawa została oparta o archiwalne fotografie z różnych zbiorów, które pokazują z jednej strony warstwę propagandową ówczesnej Polski, a z drugiej strony wskazują na te elementy, o której komuniści woleliby nie mówić, takich jak represje, walka z religią czy cenzura. Wystawa pozwala poczuć klimat ponurej, ale fascynującej epoki – mówi autor wystawy dr Michał Zawisza z kieleckiej delegatury IPN.

Wystawę obejrzeli dziś uczniowie z klasy mundurowej Technikum nr 2 w Kielcach.

– Z uwagi na profil naszej klasy interesujemy się historią. Tą pasją zaraża nas również nasz wychowawca. Tego typu zajęcia są dla nas niezwykle rozwijające i interesujące. Dla nas uczniów klas szkół mundurowych są bardzo wartościowe . Stalinizm był okresem, w którym tworzył się system totalitarny w Polsce – mówią uczennice Natalia Gołda i Maja Kościelecka.

Jak mówi dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, tego typu wystawy jak ta dotycząca stalinizmu w Polsce pozwalają na popularyzację wiedzy i przystępne poznawanie historii.

– Dzięki tej wystawie przede wszystkim uczniowie świętokrzyskich szkół otrzymują 18 planszowy podręcznik do stalinizmu. Wystawa ma bardzo starannie zaplanowany układ graficzny, przemyślaną koncepcję oraz treści. Tego typu wystawy są dedykowane młodym pokoleniom, aby ten sposób zachęcać do zgłębiania i poznawania historii, a także obalania stereotypu PRL-u jako „najweselszego baraku Europy”, to manipulacja i oczywiste kłamstwo. Jako IPN chcemy walczyć ze stereotypami i przekłamaniami dotyczącymi naszej historii – ocenia.

Stalinizm trwał w Polsce od 1948 do 1956 roku. W tym czasie z powodów politycznych aresztowano ponad 111 tysięcy osób, wykonano około 8 tysięcy wyroków śmierci.

  • Instytut Pamięci Narodowej
  • Przystanek Historia IPN
  • wystawa
  • historia najnowsza
  • PRL
  • ROBERT PIWKO
    Idź do oryginalnego materiału