Obowiązek weryfikacji nauczyciela w trzech rejestrach przed nawiązaniem stosunku pracy

kuratorium.krakow.pl 6 dni temu

Przepisy prawa nie nakazują Dyrektorowi szkoły/przedszkola/placówki uzupełniania akt osobowych osób zatrudnionych przed wprowadzeniem obowiązku weryfikacji w rejestrach: Krajowym Rejestrze Karnym, Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych, Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle seksualnym. Weryfikacja ta następuje przed nawiązaniem stosunku pracy. Zarówno Karta Nauczyciela, jak i ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, a także ustawy zmieniające nie zawierają przepisów przejściowych, wymagających uzupełnienia dokumentacji personelu zatrudnionego przed datą ich wejścia w życie. W związku z tym obowiązuje ogólna zasada, wedle której prawo nie działa wstecz.

Uzasadnienie

W celu potwierdzenia spełniania warunku zatrudnienia na stanowisku nauczyciela „nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;” nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego, z wyjątkiem przypadku gdy z nauczycielem jest nawiązywany kolejny stosunek pracy w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Obowiązek przedkładania zaświadczenia z KRK obowiązuje od 23 sierpnia 2008 r.

W celu potwierdzenia spełniania warunku zatrudnienia na stanowisku nauczyciela „nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3 Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2024 r., poz. 986) w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4;” dyrektor szkoły, przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem, jest obowiązany zasięgnąć informacji z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych. Weryfikacja nauczycieli w CROD obowiązuje od 31 maja 2016 r.

Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze (art. 21 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym). Obowiązek weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle seksualnym z dostępem ograniczonym obowiązuje od 1 października 2017 r. Po zmianie ustawy, która weszła w życie 15 lutego 2024 r. (nowa nazwa) rozszerzony został katalog dokumentów wymagających zgromadzenia przed zatrudnieniem/dopuszczeniem do działalności na rzecz małoletnich, ale bez zmian pozostała zasada, iż nowych przepisów nie stosuje się do osób zatrudnionych przed wejściem w życie nowelizacji.

Idź do oryginalnego materiału