Ochrona ludności i obrona cywilna – wyzwanie dla samorządów

skafander.info 1 tydzień temu

Kwestia bezpieczeństwa oraz funkcjonowania sprawnego systemu zarządzania kryzysowego w świetle nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej były wiodącymi tematami debaty eksperckiej pt. „Ochrona ludności i obrona cywilna w zadaniach administracji publicznej szczebla lokalnego”, którą zorganizował Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej.

Celem naszego spotkania jest przedstawienie przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego informacji na temat ochrony ludności i obrony cywilnej w administracji publicznej. Związane jest to z wejściem w życie nowej ustawy poświęconej tym kwestiom. Przede wszystkim nakłada ona obowiązek przeszkalania pracowników jednostek samorządu terytorialnego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia. Każda osoba zatrudniona w urzędzie, która odpowiada za te kwestie musi obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniach dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej – tłumaczy dr Łukasz Potocki, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej oraz dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego AZ.

W debacie udział wzięli zarówno włodarze gmin, jak również przedstawiciele wydziałów poszczególnych samorządów, którzy odpowiedzialni są za kwestie bezpieczeństwa, a także przedstawiciele służb mundurowych oraz studenci Akademii Zamojskiej z kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Wydarzenie otworzył rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz., który podkreślił potrzebę dyskusji na temat bezpieczeństwa, zważywszy na niespokojna sytuację polityczną za wschodnią granicą Polski. Zwrócił też uwagę na potrzebę ustawicznego podnoszenia swoich umiejętności oraz kompetencji przez specjalistów odpowiedzialnych w samorządach za kwestie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, zachęcając przy tym do studiów w Akademii Zamojskiej.
Następnie Tomasz Mroziński, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawił główne założenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, którą parlament przyjął 5 grudnia 2024 r. Z kolei wykładowca Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego AZ ppłk rez. mgr inż. Andrzej Podhorodecki omówił „Zadania i obowiązki organów ochrony ludności i obrony cywilnej oraz podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej wynikające z powyższej ustawy”.
W trakcie przerwy uczestnicy debaty mogli zwiedzić pracownię zarządzania kryzysowego oraz pracownię ochrony ludności, w których zajęcia odbywają studenci studiów licencjackich i magisterskich na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Dyskutowali również z wykładowcami Akademii Zamojskiej o potrzebie prowadzenia studiów podyplomowych dedykowanych kwestiom zarządzania kryzysowego na poziomie lokalnym.

Wydarzenie zakończyła otwarta dyskusja nt. „Ochrona ludności i obrona cywilna w zadaniach administracji publicznej szczebla lokalnego”, w której każdy uczestnik mógł poruszyć nurtującą go kwestię lub zadać pytania ekspertom. Wzięli w niej udział samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych. Dyskusję moderowali ppłk rez. mgr inż. Andrzej Podhorodecki i ppłk dr Ryszard Sudół, wykładowcy Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej. W jej trakcie o roli i zadaniach oraz możliwości wsparcia w sytuacjach kryzysowych ze strony straży pożarnej mówił bryg. Andrzej Szozda, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Opowiedział również o tym jak funkcjonuje Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, podkreślając przy tym dużą rolę, jaką dla bezpieczeństwa ludności odgrywają Ochotnicze Straże Pożarne. Dyskusja była również okazją do wymiany doświadczeń samorządowców odnośnie problemów związanych z bezpieczeństwem ludności i sposobów rozwiązywania tych kwestii w porozumieniu z różnymi służbami.

Debata ekspercka „Ochrona ludności i obrona cywilna w zadaniach administracji publicznej szczebla lokalnego” odbyła się 8 kwietnia br. w gmachu Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ przy ul. Sienkiewicza 22 A.

Idź do oryginalnego materiału