W ciągu całego półrocza każdy uczeń zdobywa z każdego przedmiotu oceny bieżące (zwane też cząstkowymi). Z tych stopni na koniec nauczyciele obliczają średnią ważoną i na tej podstawie wystawiają oceny śródroczne. A jakiej średniej wymagają poszczególne stopnie? Konkretne wartości mogą się różnic dla poszczególnych szkół, ale co do zasady są one podobne. Zresztą sprawdźcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"
Jaka musi być średnia na czwórkę na I półrocze? Takie są wymagania
Jak wspomnieliśmy powyżej, średnie ważone dla poszczególnych stopni mogą się nieco różnić dla każdej szkoły. Jednak co do zasady wymagania na oceny są następujące (za portalem Szkoły Podstawowej nr 2 W Ostródzie):
celujący (szóstka) - od 5,31 wzwyż,
bardzo dobry (piątka) - od 4,61 do 5,3,
dobry (czwórka) - od 3,61 do 4,6,
dostateczny (trójka) - od 2,61 do 3,6,
dopuszczający (dwójka) - od 1,51 do 2,6,
niedostateczny - 1,5 i mniej.
Konkretne średnie ważone na poszczególne stopnie można znaleźć w szkolnym regulaminie bądź zapytać o to nauczyciela danego przedmiotu, bądź w sekretariacie danej placówki.
Do kiedy trwa wystawianie ocen na I półrocze? Zostało już kilka czasu
w tej chwili w szkołach trwa wystawianie ocen na I półrocze, co zwykle odbywa się między 13 a 20 stycznia, tuż po oficjalnym zatwierdzeniu stopni uczniów na radzie klasyfikacyjnej. Ta zwykle ma miejsce pod koniec stycznia. Przy czym konkretny termin wspomnianego już wystawiania stopni śródrocznych można sprawdzić na stronie internetowej danej szkoły w zakładce "harmonogram roku szkolnego". Poza tym można o to zapytać dowolnego nauczyciela przedmiotowego bądź dowiedzieć się tego w sekretariacie placówki.