Od kiedy dziecko może chodzić po ulicy? Wielu rodziców naraża się na mandat, wysyłając je za wcześnie

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl


Rok szkolny w pełni, a wraz z nim pojawiają się stare problemy. Między innymi pytanie, kiedy dziecko może samo iść na lekcje, jak i wrócić do domu. Ile musi mieć lat? A może to rodzice o tym decydują? Jak się okazuje, prawo w tej kwestii stanowi jasno.
w tej chwili w Polsce wszystkie sześciolatki są objęte obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. zerówki, a starsze - uczęszczania do szkoły. To niestety bywa problematyczne dla rodziców, którzy nie zawsze mogą pociechę odprowadzić do placówki, jak i z niej odebrać. A kiedy adekwatnie maluch może sam chodzić na zajęcia, jak i wracać do domu? Polskie prawo jasno podaje granicę wieku, którą stanowi siódmy rok życia dziecka. I mówi o tym zarówno Kodeks Wykroczeń, jak i ustawa "Prawo o ruchu drogowym".


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Dopiero siedmiolatek może sam chodzić do szkoły. Mówi o tym prawo
Jak wspomnieliśmy powyżej, samodzielnie może się poruszać po drogach (a więc również chodzić do szkoły i z niej wracać) może dziecko przynajmniej siedmioletnie. Mówi o tym przede wszystkim ustawa "Prawo o ruchu drogowym":


"Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania"


Podobny zapis jest też w Kodeksie Wykroczeń - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Stąd pociechy młodsze niż siedem lat bezwzględnie muszą się znajdować pod opieką osoby dorosłej lub mającej przynajmniej 10 lat, np. starszego rodzeństwa.


Samodzielna droga do szkoły. Czy konieczna jest pisemna zgoda rodziców?
Wiele szkół wymaga, aby dziecko uczące się w klasach I - III było odprowadzane i odbierane ze szkoły przez osobę dorosłą. Ewentualnie może to robić samo, ale wówczas konieczna jest pisemna zgoda rodziców. A czy naprawdę to niezbędne? Jak tłumaczy prawniczka Krystyna Więcławska-Stysz dla serwisu Oświata i prawo.pl, tak.


W świetle powyższych przepisów wydaje się, iż pisemna zgoda rodziców na samodzielny powrót do domu dziecka, które ukończyło 7 lat, jest wystarczająca. Oczywiście, zezwalając na samodzielny powrót dziecka, należy uwzględnić stopień jego dojrzałości oraz możliwe zagrożenia. Nie ma podstaw, aby zakazywać odbierania dziecka ze szkoły przez starsze rodzeństwo. Jednak, w tym wypadku również należy domagać się pisemnego oświadczenia rodziców.


- wyjaśnia prawniczka, podkreślając, iż chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo najmłodszych, o które rodzice, opiekunowie i nauczyciele są zobowiązani zadbać.
Idź do oryginalnego materiału