— Będziemy uczyć młodych adeptów podstaw szycia chirurgicznego, czyli nazwy narzędzi, rodzaje nici chirurgicznych i właśnie podstawy szycia chirurgicznego — wyjaśnia prof. Mariusz Chabowski, wydział medyczny Politechniki Wrocławskiej.
Przewodnicząca koła chirurgicznego Karolina Maszkowska podkreśla, iż to doskonała okazja do zdobycia praktycznych umiejętności niezbędnych w pracy każdego lekarza.
— Chcemy potrenować, to jest taka podstawowa umiejętność, ktorą możemy zdobyć jako przyszli lekarze. Niezależnie od tego, czy będziemy chirurgami, czy nie, to warto wiedzieć, jak tę procedurę wykonać — mówi Karolina Maszkowska, przewodnicząca chirurgicznego koła naukowego na wydziale medycznym PWr.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów.
— Myślę, iż to jest świetna okazja, żeby nauczyć się bardzo przydatnej, praktycznej umiejętności, ponieważ każdy z nas w dalszej swojej lekarskiej przygodzie będzie miał okazję wykorzystać właśnie tę umiejętność szycia chirurgicznego — zauważa Katarzyna Lewek, członek zarządu koła chirurgicznego, uczestniczka warsztatów.
— W wolny dzień studenci nie odpoczywają, tylko przygotowują się do swojego zawodu — mówi prof. Mariusz Chabowski, wydział medyczny Politechniki Wrocławskiej.
— Przyszło sporo osób, bo to są pierwsze takie warsztaty na naszym wydziale i studenci są zaangażowani, chcą się nauczyć jak najwięcej, choćby w wolnym czasie. Tym bardziej, iż to jest taka praktyka, a nie teoria, więc choćby w sobotę chcieli przyjść — dodaje Karolina Maszkowska.
— To jest ich inicjatywa właśnie, żeby tutaj przyjść, żeby się uczyć. Także, mimo iż dzisiaj jest sobota, to właśnie studenci przyszli. Podobno ma być około 30 osób — cieszy się prof. Mariusz Chabowski.
Uczestnicy mieli okazję poznać różne techniki szycia, rodzaje nici oraz narzędzi chirurgicznych.
— Będziemy zaraz uczyć takich podstaw, żeby każdy z nich, choćby jeżeli nie będzie w przyszłości chirurgiem, żeby umiał założyć szef chirurgiczny, potem, żeby umiał go zdjąć. adekwatnie lekarz rodzinny również powinien taką umiejętność zdobyć, niekoniecznie chirurg. Normalnie w pracy lekarza mamy pęsety, mamy imadła, nici, a szycie będzie się odbywać na preparatach zwierzęcych — podkreśla prof. Mariusz Chabowski.
— Myślę, iż to jest bardzo korzystna opcja ze względu na to, iż już od początku mamy możliwość przyzwyczajać się do pracy z danym przedmiotem, z danym narzędziem. Możemy ćwiczyć na skórze świńskiej ze względu na to, iż ona jest morfologicznie w miarę podobna do tkanki ludzkiej — mówi Katarzyna Lewek, członek zarządu koła chirurgicznego, uczestniczka warsztatów.
— Myślę, iż studenci będą zadowoleni i mam nadzieję, iż w przyszłości będą chcieli uczestniczyć w kolejnych edycjach — dodaje Karolina Maszkowska, przewodnicząca chirurgicznego koła naukowego na wydziale medycznym PWr.
— Mamy kilka pomysłów na kolejne warsztaty, na pewno będą one wykorzystywały również takie praktyczne rzeczy, ale też teoretyczne, może zorganizujemy warsztaty z pisania prac naukowych? Wszystko się okaże — zapowiada Katarzyna Lewek, członek zarządu koła chirurgicznego, uczestniczka warsztatów.