20 stycznia w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu prof. Jerzego Makowskiego, wybitnego geografa fizycznego i regionalnego, latynoamerykanisty.
26 listopada 2024 roku Rada Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW podjęła uchwałę o odnowieniu doktoratu prof. Jerzego Makowskiego.
Decyzja o odnowieniu doktoratu jest wyrazem uznania wybitnych osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych naukowca, jego pozycji w świecie nauki i współpracy międzynarodowej, w szczególności z krajami Ameryki Łacińskiej m.in. jako konsultanta naukowego w Instytucie Geografii Kubańskiej Akademii Nauk w Hawanie, doktora honoris causa Uniwersytetu Autonomicznego Stanu Meksyk w Toluce. Doceniono również jego działalność ogólnouniwersytecką jako senatora UW czy dyrektora Instytutu państw Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych.
Uroczystość odnowienia doktoratu odbyła się 20 stycznia w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.
Wybitny geograf
Prof. Jerzy Makowski jest wybitnym geografem fizycznym i regionalnym, latynoamerykanistą. Studia w Instytucie Geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1970 roku, a w grudniu 1974 roku uzyskał stopień doktora nauk geograficznych. Podczas trzyletnich studiów doktoranckich pod opieką naukową prof. Cecylii Radłowskiej badał uwarunkowania zróżnicowanej gęstości sieci wąwozów na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej.
Badacz w 1973 roku został zatrudniony najpierw jako asystent, a następnie adiunkt w Zakładzie Geografii Regionalnej i Politycznej. W 1976 roku wyjechał na Kubę, gdzie podjął pracę jako ekspert i konsultant naukowy w Instytucie Geografii Kubańskiej Akademii Nauk w Hawanie (dziś: Instituto de Geografía Tropical), a także na Wydziale Geografii Uniwersytetu Hawańskiego i w Szkole Polskiej w Hawanie. W latach 80. prof. Makowski wyjechał do Amazonii, gdzie realizował badania dotyczące przyrodniczych uwarunkowań działalności człowieka w strefie klimatów równikowych, a zwłaszcza rozwoju rolnictwa. W 1987 roku naukowiec złożył monografię pt. Przyrodnicze uwarunkowania rolnictwa w Amazonii Peruwiańskiej, która stałą się podstawą przyznania stopnia doktora habilitowanego.
Tytuł naukowy profesora nauk o ziemi naukowiec otrzymał w 2000 roku za książkę Zmiany zasięgu wilgotnych lasów równikowych. Przyczyny i konsekwencje. W monografii, poza skonstruowaniem modelu wylesiania, naukowiec zwrócił także uwagę na globalne ocieplenie jako jedną z konsekwencji nieskrępowanych wyrębów lasów równikowych.
W 2015 roku prof. Jerzy Makowski otrzymał doktorat honoris causa przyznany przez Senat Autonomicznego Stanu Leksyk w Toluce.
Wyjątkowa uroczystość
– Odnowienie doktoratu to wyjątkowa uroczystość, którą Uniwersytet nagradza wielkich ludzi – osoby, które uzyskały doktorat na Uniwersytecie Warszawskim i zapisały się złotymi literami w jego historii. Taką właśnie osobą jest Pan Profesor Jerzy Makowski. Dziękuję Panu Profesorowi w imieniu całej naszej społeczności za osiągnięcia, które do tej pory były Pana udziałem i mam nadzieję, iż dalsza działalność będzie dla Pana źródłem satysfakcji, a dla nas – inspiracji – mówił podczas uroczystości prorektor UW ds. badań prof. Zygmunt Lalak.
Laudację promocyjną wygłosiła prof. Mirosława Czerny, kierowniczka Katedry Geografii Miast i Planowania Przestrzennego na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych, dyrektorka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW.
– Nasz dzisiejszy jubilat pisze i mówi o człowieku oraz jego środowisku pięknym słowem. Zagadnienia naukowe, trudne dla przeciętnego odbiorcy, stają się w jego przekazie pasjonującą opowieścią o naszej Ziemi, przyrodzie, ludziach, zjawiskach. Dorobek intelektualny i duchowy Profesora Makowskiego stanowi solidną podstawę dla odnowienia doktoratu Uniwersytetu Warszawskiego – podkreśliła w swojej laudacji prof. Mirosława Czerny.
Recenzentkami dorobku naukowego prof. Makowskiego były prof. Wioletta Kamińska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz prof. Daniela Szymańska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.