Odpowiedź skarbnika federalnego SPD Dietmara Nietana na pytania związane z wyborami do Bundestagu 2025

vdg.pl 12 godzin temu
Zdjęcie: Bild (45)


W związku ze zbliżającymi się wyborami do Bundestagu, otrzymaliśmy odpowiedź od skarbnika federalnego SPD Dietmara Nietana na nasze pytania związane z wyborami do Bundestagu. W poprzednim wpisie na naszej stronie internetowej (patrz: https://vdg.pl/wahlpruefsteine-des-vdg-zur-bundestagswahl-2025/) przedstawiliśmy odpowiedź partii SPD, która nawiązywała jedynie do faktu, iż ze względu na przedterminowe wybory do Bundestagu, w styczniu i lutym możliwa jest jedynie bardzo krótka kampania wyborcza, w związku z czym partia ta będzie odpowiadać jedynie na pytania od wybranych stowarzyszeń i organizacji reprezentujących całe spektrum społeczne. Z tego powodu nie udzielono nam żadnych odpowiedzi.

Niedawno jednak otrzymaliśmy szczegółową odpowiedź od skarbnika SPD Dietmara Nietana, który w krótkiej formie skomentował nasze pytania:

  1. Jaki priorytet w Państwa planowaniu politycznym mają sprawy mniejszości niemieckich w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w szczególności mniejszości niemieckiej w Polsce?

„Sprawy mniejszości niemieckich w Europie Środkowej i Wschodniej, w szczególności zaś działalność mniejszości niemieckiej w Polsce, są wysoko cenione przez partię SPD. Dlatego też partia ta zawsze wspierała pracę Pełnomocnik Rządu Federalnego, Natalie Pawlik. Po raz pierwszy Natalie Pawlik, Koordynator Rządu Federalnego ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Dietmar Nietan oraz przedstawiciel mniejszości duńskiej w niemieckim Bundestagu Stefan Seidler zorganizowali wspólne warsztaty z mniejszością niemiecką w Polsce“.

  1. Czy zamierzają Państwo uczynić te sprawy punktem w programie wyborczym swojej partii? jeżeli tak, to w jakim stopniu? Czy zamierzają Państwo uwzględnić w swoim programie wyborczym konkretne środki finansowe lub inicjatywy ustawodawcze wspierające mniejszości narodowe?

„Dla SPD ważne jest zatem zwiększenie dla mniejszości niemieckich wsparcia zarówno politycznego, jak i finansowego. Niemniej jednak sytuacja budżetu federalnego jest trudniejsza niż w poprzednich latach“.

  1. Jaki jest pogląd Państwa partii na zakotwiczenie na szczeblu Unii Europejskiej podstawowych wartości polityki mniejszościowej? Istniejące regulacje dotyczące praw mniejszości znajdują się jedynie w dokumentach Rady Europy i nie zawsze są przestrzegane, co znajduje odzwierciedlenie w krytycznych raportach ekspertów.

„To, iż istniejące regulacje dotyczące praw mniejszości można znaleźć jedynie w dokumentach Rady Europy, nie jest wystarczające. Polityka mniejszościowa powinna odgrywać większą rolę zarówno w Komisji Europejskiej, jak i w Parlamencie Europejskim“.

  1. Solidna edukacja językowa jest jednym z najważniejszych aspektów dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie wspierania nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce? W jakim stopniu będą Państwo to wspierać?

„Dwujęzyczność to korzyść dla każdej osoby, która może dorastać dwujęzycznie, a także wzbogacenie dla wszystkich społeczeństwa. Opanowanie języka ojczystego ułatwia naukę innych języków. W związku z tym z dużym zadowoleniem przyjmujemy fakt, iż obecny rząd Rzeczypospolitej Polskiej ponownie wspiera nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce. Mniejszości są solą w zupie każdego pluralistycznego, otwartego społeczeństwa. Z tego powodu chcemy wspierać nie tylko mniejszość niemiecką w Polsce. Mając to na uwadze, chcielibyśmy również pozostać w dialogu z mniejszością niemiecką w Polsce we wszystkich kwestiach, które są bliskie jej sercu“.

Idź do oryginalnego materiału