Oferty kursów w ramach Uniwersytetu Otwartego UAM

amu.edu.pl 4 dni temu
Pod koniec października br. rozpocznie się nowy, jesienny trymestr aktywności Uniwersytetu Otwartego UAM, jednostki z sukcesem promującej ideę kształcenia ustawicznego w ramach holistycznego spojrzenia na edukację jako nieodłącznego elementu życia człowieka, zarówno w zakresie rozwoju zawodowego, jak i pielęgnowania rozmaitych pasji i zainteresowań. Wraz z nowym trymestrem stajemy przed nowymi wyzwaniami.
Zgłaszanie tematów kursów przez prowadzących planowane jest do końca czerwca 2025 roku. Każda osoba zatrudniona na naszej uczelni, legitymująca się tytułem magistra może zgłosić chęć prowadzenia kursu w ramach UO. Dotyczy to więc nie tylko pracowników naukowych i doktorantów (studiów dziennych i eksternistycznych), ale też pracowników pionu administracyjnego UAM.
W związku z zapowiedzią zawartą w Komunikacie Pełnomocnika Rektor UAM ds. Uniwersytetu Otwartego, wraz z kolejnym trymestrem działań UO nastąpi znaczące podniesienie wynagrodzenia brutto dla osób prowadzących kursy. Podniesienie wynagrodzeń (za jednostkę lekcyjną/ 45 min), wyraźnie postulowane przez prowadzących zajęcia, uzasadnione jest widocznym wzrostem inflacji w Polsce w okresie ostatnich trzech lat, powodującym zauważalne podwyższenie kosztów życia.
Nowe stawki wynagrodzeń przedstawiają się następująco:
  • 140 PLN brutto - dla profesorów oraz doktorów habilitowanych,
  • 120 PLN brutto - dla doktorów,
  • 100 PLN brutto - dla magistrów.
Analogicznie planowane jest podniesienie stawek za zorganizowanie i przeprowadzenie egzaminu, do poziomu 50 PLN brutto za jedną przeegzaminowaną osobę (egzamin nie jest obligatoryjny i zwykle nie więcej niż 15-20 proc. słuchaczy kursu do niego przystępuje).
Kursy, tak jak do tej pory, będą miały formę wykładów (limit 25-50 osób), ćwiczeń (20-30 osób), warsztatów (18-23 osób) lub laboratoriów (12-17 osób). Zajęcia odbywać się będą w trybie zdalnym lub stacjonarnym w obiektach UAM, a w uzasadnionych przypadkach także poza nimi.
Wraz z kolejnym trymestrem zajęć obniżeniu ulegnie próg minimalnej liczby godzin przypadającej na kurs: z 15 do 10 godzin, z zastrzeżeniem, iż kurs 10 - godzinny musi się odbyć w co najmniej dwóch różnych terminach (czyli nie jednorazowo). Kursy będą więc planowane od 10 jednostek lekcyjnych w górę. Najczęściej proponowane kursy na UO UAM mieszczą się w przedziale 15- 30 godzin, Dopuszczalne są też jednak kursy 40-godzinne i dłuższe. Tak jak do tej pory prowadzone będą one w ciągu tygodnia lub w weekendy.
W kolejnych miesiącach prac UO UAM planowane jest uruchomienie nowego modułu zatytułowanego "Z dobrą maturą na studia". W ramach tego modułu będzie można zgłaszać kursy przygotowujące uczniów szkół średnich do egzaminu z obowiązkowych i najbardziej popularnych przedmiotów maturalnych: języka polskiego, matematyki, języków obcych nowożytnych, historii, biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, chemii i fizyki. O szczegółach z tym związanych informował będę Państwa na bieżąco.
Celem strategicznym Uniwersytetu Otwartego UAM jest zauważalne zwiększenie i urozmaicenie oferty kursowej (w tym tzw. kursów zamawianych przez instytucje i organizacje współpracujące z naszą uczelnią) oraz ogólnej liczby słuchaczy. Ambitnym zamiarem jest podwojenie obecnych poziomów zainteresowania naszą ofertą w ciągu kilku najbliższych lat. W związku z tym planowana jest szeroka kampania promocyjna Uniwersytetu Otwartego UAM na zewnątrz oraz systematyczna kampania informacyjna kierowana do wszystkich pracowników i doktorantów naszej uczelni, wsparta zaangażowaniem wydziałowych pełnomocników ds. UO UAM.
Bardzo liczę na szerokie zainteresowanie naszą ofertą!
W celu zgłoszenia kursu proszę o:
  1. zapoznanie się z informacjami dla prowadzących kursy na stronie: https://uo.amu.edu.pl/strony/wykladowcy ;
  2. wypełnienie formularza zgłoszeniowego (w załączeniu) i przesłanie go na adres mailowy: uo@amu.edu.pl , najpóźniej do dnia 30 czerwca 2025 r.
W przypadku dodatkowych pytań, proszę o kontakt z Biurem UO: 61 8294750 lub mailowo: uo@amu.edu.pl
`
Idź do oryginalnego materiału