
Zajęcia w szkole ponadpodstawowej do południa, a po południu jeszcze nauka gry na instrumentach, rytmika, czy śpiew - to rzeczywistość młodzieży z Kalisza i najbliższej okolicy artystycznie kształcącej się w Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera. I tak od lat, chociaż od lat były przymiarki, by w Kaliszu utworzyć Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia umożliwiającą w jednym miejscu naukę na poziomie szkoły ponadpodstawowej i artystycznej. I w końcu się udało. W czwartek, 6 lutego, Rada Miasta Kalisza podjęła w tej sprawie uchwałę intencyjną. Równocześnie oznacza to wchłonięcie przez nową placówkę Technikum Budowy Fortepianów.
Taka uchwała daje prezydentowi Kalisza Krystianowi Kinastowskiemu zielone światło by złożyć wniosek w Ministerstwie Kultury o wyrażenie zgodny na utworzenie w Kaliszu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. Takie szkoły nie podlegają pod Kuratorium Oświaty i Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nadzór pedagogiczny nad takimi placówkami ma Centrum Edukacji Artystycznej, więc pieczę nad nią będzie mieć Ministerstwo Kultury.
na fot.: budynek Szkoły Muzycznej w Kaliszu
„Stworzymy możliwość kształcenia się w zakresie ogólnym, czyli polski, matematyka, wszystkie przedmioty takie, jakie są w ramówce liceum plus to kształcenie muzyczne, które trwa popołudniami dotychczas. Wszystko będzie w jednej szkole, więc skróci to ich czas nauczania. Widzieliśmy, iż ten drugi stopień sprawiał rezygnację z nauki w szkole muzycznej, bo młodzieży trudno było pogodzić dwie szkoły" - powiedziała radiuCENTRUM Ewelina Dudek, naczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Kaliszu.
Za takim rozwiązaniem zagłosowało 20 z 22 radnych obecnych na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Wstrzymali się radni klubu PiS Marcin Strzelec i Tadeusz Skarżyński, który w rozmowie z radiemCENTRUM podkreślił, iż jest zwolennikiem utworzenia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia, ale ta decyzja wiąże się ze wcieleniem w jej struktury powstałego w 1954 roku Technikum Budowy Fortepianów, czyli likwidacją tej szkoły w takim kształcie, w jakim funkcjonuje od 71 lat.
„Zdaje sobie sprawę z tego, iż przy liczbie uczniów, którzy uczęszczają do Technikum Budowy Fortepianów, takie działania prawdopodobnie były niezbędne. Jednak TBF to szkoła z utożsamiana z Kaliszem tak jak cały przemysł fortepianowy. I my po trochu poszczególne elementy z tej tradycji tracimy. Moje wstrzymanie się od głosu to sentyment do historii tej szkoły" - wyjaśnił radny PiS Tadeusz Skarżyński.
na fot.: radny PiS Tadeusz Skarżyński
Z wyjaśnień Eweliny Dudek wynika, iż to sami absolwenci placówki podjęli starania o objęcie szkoły nadzorem Ministerstwa Kultury. I stąd taki pomysł, ale i zapewnienie, iż kierunki kształcenia pozostaną.
„Będziemy mieć zawód muzyk o różnych specjalnościach. Jedną ze specjalności będzie kontynuacja tych tradycji kaliskich związanych z Technikum Budowy Fortepianów, czyli foretepianomistrzostwo w dwóch specjalizacjach - jedna to stroiciel, korektor, drugi to budowa i renowacja fortepianów i pianin. To adekwatnie z inicjatywy stroicieli, absolwentów kaliskiej szkoły rozmowach z Ministerstwem Kultury i potomkami założyciela szkoły rodziną Fibigerów powstała myśl, by podniesienia rangę przekształcając zawód rzemieślniczy w rangę artystycznego" - dodała naczelniczka Wydziału Edukacji.
na fot.: Ewelina Dudek, naczelniczka Wydziału Edukacji
Ogólnokształcące Szkoła Muzyczna II ma zacząć działać od września. W jej ramach - obok liceum i dawnego TBF-u ma funkcjonować jak do tej pory szkoła muzyczna II stopnia dająca możliwość uczenia się artystycznego osobom, które normalną naukę chcą pobierać w innych szkołach.
Autor:

Personalia
e-mail walczak@rc.fmNazwisko:



