Oklahoma: Biblia obowiązkowym punktem w podstawie nauczania

dorzeczy.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Biblia w języku hebrajskim, zdjęcie ilustracyjne Źródło:Pixabay


Stan Oklahoma wprowadził do programów nauczania Biblię. Jej znajomość ma pomóc uczniom zrozumieć "fundamenty" narodu amerykańskiego.


Kurator oświaty w Oklahomie nakazał okręgom stanowym włączenie Biblii do programów nauczania szkół średnich i gimnazjów, powołując się na jej historyczne i kulturowe znaczenie.


Biblia w programie nauczania


"Biblia jest niezastąpionym historycznym i kulturowym drogowskazem. Bez podstawowej wiedzy na jej temat uczniowie z Oklahomy nie są w stanie adekwatnie kontekstualizować fundamentów naszego narodu, dlatego standardy edukacyjne stanu zapewniają jej nauczanie” – stwierdził Ryan Walters w czwartkowym komunikacie prasowym.


"To nie jest tylko dyrektywa edukacyjna, ale najważniejszy krok w procesie upewnienia się, iż nasi uczniowie zrozumieją podstawowe wartości i kontekst historyczny naszego kraju” – dodał.


"Dzieci z Oklahomy dowiedzą się, iż Biblia i Dziesięć Przykazań są fundamentem zachodniej cywilizacji. Lewica jest wściekła, ale nie można przepisywać historii” – napisał Walters w poście na platformie X.


Decyzja ta już spotyka się z pewnym oporem, a niektórzy twierdzą, iż narusza rozdział kościoła od państwa. Pozarządowa organizacja Freedom From Religion Foundation (FFRF) zagroziła "podjęciem działań” przeciwko dyrektywie.


Regulacja weszła w życie z dniem jej ogłoszenia i wymaga, aby wszystkie szkoły w Oklahomie włączyły Biblię i Dekalog jako "wsparcie dydaktyczne” do programu nauczania. Jak zauważono w komunikacie, dyrektywa jest zgodna ze standardami edukacyjnymi z maja 2019 r.


Decyzja kuratora oświaty z Oklahomy nastąpiła innym ważnym dla katolików wydarzeniu, mianowicie po podpisaniu przez gubernatora Luizjany Jeffa Landry’ego, który jest katolikiem, ustawy nakładającej na szkoły i uczelnie, które otrzymują fundusze publiczne, obowiązek umieszczania Dziesięciu Przykazań w każdej klasie. W ustawie stwierdzono ponadto, iż "przestrzeganie tego nakazu jest obowiązkowe”, zaznaczając, iż "wkrótce” zostaną opublikowane instrukcje dotyczące monitorowania wypełniania przepisów w roku szkolnym 2024–2025.


Czytaj też:Nie tylko katolicy krytykują Nowacką. Kolejne kościoły zaniepokojone decyzją resortuCzytaj też:Kanada: Katolickie szkoły wywiesiły tęczowe flagi na swoim terenie
Idź do oryginalnego materiału