Ponad 170 wolontariuszy zarejestrowanych do akcji, ale też wiele osób, które nie zgłosiły się oficjalnie do udziału – uczestniczyło w drugiej edycji Operacji Czysta Rzeka w gminie Skomlin (zobacz film na naszym Facebooku) :
8-letni Oliwier Kruk z Wichernika (zobacz film na naszym Facebooku):
Idzie na razie bardzo dobrze, ale niektóre śmieci bardzo trudno jest wydostać, ale dajemy radę. Nie musimy się martwić, iż Ziemia będzie „śmieciowiskiem”.
Jako Sołtys ja popieram taką inicjatywę, bo po prostu śmieci jest mnóstwo. Najwięcej to jest plastików, butelek tych ćwiartek, bo jak jedzie autem, to wiadomo, przez szybkę ciach, ciach, ciach. To u mnie priorytet – porządek. Ja na przykład jak jadę, a widzę puszkę, to się samochodem zatrzymuję i ją biorę. – mówi Józef Spodymek, sołtys Wróblewa.
Aldona Placek, uczestniczka akcji:
Dosyć dużo tych worów. Dużo plastiku, jakieś stare ubrania, folie, szkła, tak samo dużo opony, bo choćby od zderzaków ludzie powyrzucali jakieś różne elementy. Każdy płaci za śmieci, każdy ma kosze, a jeszcze jest pełno tego w lesie. Nie rozumiem tego i nie wiem jak to wytłumaczyć.
Jest duma i naprawdę cieszę się z tego, iż młodzież się tak mocno angażuje w takie rzeczy jak sprzątanie świata. Z jednej strony duma, ale z drugiej strony martwi, iż tyle tych śmieci w rowach po prostu znajdujemy. – dodaje Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin.
Szkoła przykłada ogromną uwagę do tego, aby troszczyć się o ekologię, o to co najbliżej nas. Natomiast śmiem wątpić w to, czy wszyscy rozumieją tę akcję i w ogóle życie w poczuciu ekologii. My po roku wróciliśmy na trasę poprzedniej edycji Operacji Czysta Rzeka i w ciągu dwóch-trzech godzin zebraliśmy około tony śmieci. To wszystko wypadło za okien samochodów przejeżdżających tamtędy. – mówi nam Przemysław Chrzanowski, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Skomlinie, lider akcji Operacja Czysta Rzeka, który nawiązuje do akcji „Czysta Toplinka”. Uczniowie ze skomlińskiej szkoły uczestniczyli w niej 21 marca. Bilans akcji otwartej przeprowadzonej w sobotę nie pozostało znany.
Operacja Czysta Rzeka odbyła się dzięki koalicji ekologicznej zawiązanej ponownie przez gminę Skomlin, miejscową Szkołę Podstawową i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Jej działania wsparły również wieluńska policja, skomlińska OSP, Zarząd Dróg Powiatowych w Wieluniu oraz KGW z Wróblewa, gdzie mieścił się finał tegorocznej akcji.
Więcej rozmów mieszkańców gminy Skomlin na temat Operacji Czysta Rzeka w czwartek po 18:00 w reportażu, który dla Was przygotujemy!