Już od wielu lat w Polsce odbywa się Narodowe Czytanie. Jest to akcja, która ma zachęcić zarówno najmłodszych i najstarszych do sięgnięcia po klasykę gatunku. W tym roku książką prezentowaną w polskich miastach jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W Regionalnym Centrum Rozwoju i Edukacji w Opolu zebrali się uczniowie szkół średnich wraz z zaproszonymi gośćmi, by wspólnie przeczytać fragmenty powieści.
– „Nad Niemnem” jest wyjątkową lekturą, o tym czego nas uczy, można rozmawiać godzinami. Porusza tematykę romantycznych przeżyć czy krajobrazu tamtych terenów. Jednak przede wszystkim ważna jest tutaj sama postać Elizy Orzeszkowej, bardzo aktywnej kobiety, która mogłaby być dla wielu wzorem do naśladowania – opowiada Zuzanna Donath – Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
– Ta lektura z pewnością stanowi wyzwanie dla młodych ludzi – mówi Dorota Gajda – Szczegielniak, dyrektor Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Opolu.
– Powiem szczerze, iż 'Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest jedną z cięższych lektur, które przerabialiśmy w szkole – potwierdza Gabriel, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.
– Ta powieść pokazuje w interesujący sposób realia życia na polskiej wsi. Przyjemnie się ją czyta – dodaje Zosia, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.
– Bardzo się cieszymy, iż po raz kolejny, iż do naszego centrum przyszli znakomici goście. W wydarzeniu bierze udział młodzież szkolna, przedstawiciele kuratorium, a także samorządu województwa opolskiego. To pokazuje jak ważne jest czytanie – mówi Bartłomiej Piechaczek, dyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.
Przypominamy, iż „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej nie należy do kanonu lektur podstawowych, ale na rozszerzonej maturze ta powieść jest obowiązkowa.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Opolu.
Zuzanna Donath – Kasiura, Dorota Gajda – Szczegielniak, uczestnicy Narodowego Czytania, Bartłomiej Piechaczek:
autor: Sara Rostkowska