Oto najszczęśliwszy kraj świata. Jak wypadła Polska?

upday.com 6 miesięcy temu
Zdjęcie: fot. Christopher Furlong/Getty Images


Polska znalazła się na 35. miejscu raportu ONZ "World Happiness Report". Badanie, które opublikowano w Międzynarodowym Dniu Szczęścia uwzględnia takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy PKB na głowę mieszkańca. Na szczycie zestawienia króluje już po raz siódmy z rzędu jeden z europejskich krajów. Który?


W prowadzonym od 2012 roku rankingu znów najlepiej wypadły Finlandia i kraje Europy Północnej. Na ostatnim, 143. miejscu uplasował się Afganistan.

Zestawienie oparte jest na badaniach ośrodka Gallupa wśród mieszkańców 143 państw świata, którzy oceniają jakość życia w skali od zera do dziesięciu.

Ranking uwzględnia sześć czynników:

  • PKB na głowę mieszkańca,

  • długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),

  • wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie, „Czy masz krewnych lub przyjaciół, na pomoc których możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?”),

  • postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych,

  • szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: „Czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?”),

  • poziom postrzeganej korupcji.

Polska znalazła się na 35. miejscu zaraz za Estonią i tuż przed Hiszpanią. Spośród państw Europy Środkowej i Bałkanów wyżej uplasowały się: Czechy (18. miejsce), Litwa (19. miejsce), Słowenia (21. miejsce), Kosowo (29. miejsce) i Rumunia (32. miejsce). W porównaniu z Czechami - jak wynika z badania - niższe są w Polsce wskaźniki wsparcia społecznego, swobody podejmowania decyzji i hojności. Wyższy zaś jest poziom postrzeganej korupcji.

Finland has been ranked the Happiest Country in the World, now for seven years in a row.

Many reasons for it, here are my three:

1. Nature.
2. Trust.
3. Education.

There are naturally many other reasons for collective happiness. What would be your top three?

— Alexander Stubb (@alexstubb) March 20, 2024

Pierwsza "dziesiątka" bez zmian

Pierwsza dziesiątka uznanych za najszczęśliwsze państw od lat pozostaje raczej stała. Zmiany widoczne są w tym roku w drugiej dziesiątce, w której teraz znalazły się np. Kostaryka i Kuwejt (odpowiednio 12. i 13. miejsce). Odnotowując wysokie miejsca Czech, Litwy i Słowenii, autorzy badania zauważają "postępującą zbieżność między dwoma częściami Europy".

Zarazem, po raz pierwszy od ponad 10 lat w pierwszej dwudziestce nie znalazły się dwa kraje zachodnie - Stany Zjednoczone (są na 23. miejscu) i Niemcy (24. miejsce). W zeszłorocznym rankingu USA były na 15. miejscu, a Niemcy - na 16.

Prawidłowością, na którą zwraca uwagę AFP jest to, iż w pierwszej dwudziestce nie ma żadnego z najbardziej zaludnionych państw świata. W pierwszej dziesiątce są tylko dwa państwa liczące ponad 15 mln mieszkańców, Holandia i Australia, zaś w pierwszej dwudziestce są tylko dwa kraje liczące ponad 30 mln mieszkańców, Kanada (15. miejsce) i Wielka Brytania (20. miejsce).

Co uszczęśliwia mieszkańców?

W prowadzącej w rankingu Finlandii dla poczucia zadowolenia jej mieszkańców kluczowa jest bliskość natury i równowaga między pracą i życiem prywatnym - powiedziała AFP Jennifer De Paola, badaczka z Uniwersytetu w Helsinkach.

Happiness doesn't just – happen. On this #WorldHappinessDay, we asked people in #Finland – the happiest country in the world for the 7th year running – to share their happiness tips with the world. 💙 pic.twitter.com/s8aMQeCSxq

— thisisFINLAND (@thisisFINLAND) March 20, 2024

Wyraziła przypuszczenie, iż Finowie mają "bardziej przystępne pojęcie tego, czym jest udane życie" w porównaniu np. z mieszkańcami USA, gdzie pomyślność często kojarzona jest z sukcesem finansowym.

Zasadnicze znaczenie ma też zaufanie do instytucji, niski poziom korupcji i dostępność ochrony zdrowia i edukacji. "Społeczeństwo fińskie jest przepojone poczuciem zaufania, wolności i wysokim poczuciem autonomii" - podsumowała badaczka.

PAP

Idź do oryginalnego materiału