Ten film edukacyjny pochodzi z dziwnej i odległej krainy: lat 90-tych. Opiera się na matematycznej koncepcji inwersji kuli powinien być niesamowicie nudnym. Grafika jest podstawowa, narratorzy całkowicie bez twarzy i znowu, temat jest niezrozumiałą matematyką. Nic w tym filmie nie powinno być przekonującego… a mimo to zgromadził on ponad 10 milionów wyświetleń w licznych filmach przesłanych do YouTube.
To zasługa zespołu kreatywnego pod adresem Centrum Geometrii za nakręcenie filmu, który dokonuje niemożliwego: sprawia, iż matematyka jest interesująca. Chociaż chciałbym myśleć, iż sukces teledysku zależy od MISTRZA ILUZJONISTY występującego w napisach końcowych, myślę, iż prawdziwymi gwiazdami są głosy Karen McNenny i Paula de Cordova. Ich konwersacyjna dyskusja na temat geometrii wysokiego poziomu nabiera dziwnie duchowego tonu, jak gdyby dwaj bogowie swobodnie omawiali podstawy stworzonego przez siebie wszechświata. Innym razem z uroczą szczerością mówią o tym, jakie to wszystko jest dziwne. I Czasami po prostu żartują na temat małych modeli kolei jednoszynowej, które stworzyli… swoimi umysłami.
Narrację niewątpliwie wspomaga scenariusz, który dzieli zagmatwaną koncepcję na łatwo przyswajalne segmenty, które doskonale łączą się z surowym, ale uroczo retro CGI. Pod wieloma względami grafika komputerowa jest idealnym medium do przedstawienia pojęć matematycznych, które w rzeczywistości nie mogą istnieć w prawdziwym świecie; umysł wiruje na myśl o matematykach rozwiązujących to wszystko zanim istniały komputery. Gwałtowne odwrócenie kuli jest naprawdę zdumiewające, ale jeszcze bardziej niewiarygodne pod koniec filmu to rzeczywiście będzie miało sens!
Oczywiście istnieje możliwość, iż widziałeś już ten film i zastanawiasz się, dlaczego ignoruję pasywno-agresywną postawę narratorów rodzeństwa w całym filmie. Samodzielnie z ponad 7 milionami wyświetleń, Doskonała parodia „Outside In” Huggbeesa stanowi idealne uzupełnienie oryginału. Powoli zwiększając zjadliwość narratora, aż obaj wpadną w pełny napad złości, „Turning a Sphere Outside In” jest zarówno warte obejrzenia samo w sobie, jak i, miejmy nadzieję, wystarczająco subtelnej parodii, którą prawie na pewno zagrał nauczyciel matematyki w szkole średniej do swojej klasy przez przypadek.