5 listopada w Auditorium Maximum na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą studentów Uniwersytetu Warszawskiego poległych i zmarłych podczas walk o niepodległość Polski w latach 1918–1920. Znajduje się na niej 128 nazwisk.
– Czuję się niezwykle zaszczycony, iż w imieniu władz Uniwersytetu Warszawskiego mogę uczestniczyć w dopełnieniu dzieła historii, na które wszyscy czekaliśmy 100 lat. Bohaterowie, których upamiętniamy, przelali krew za wolną Polskę. Pamięć na Uniwersytecie jest istotną częścią naszej teraźniejszości. Wagę, którą do niej przywiązujemy, pokazuje m.in. ta tablica, umieszczona w sercu najlepszej polskiej uczelni – powiedział prof. Adam Niewiadomski, prorektor UW ds. doktoranckich i prawnych, podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej studentom Uniwersytetu Warszawskiego poległym i zmarłym w walkach o niepodległość w latach 1918–1920.
Podczas służby w tym czasie życie straciło ponad 120 studentów Uniwersytetu Warszawskiego. W 1924 roku w Pałacu Kazimierzowskim odsłonięto poświęconą im tablicę (ze 108 nazwiskami). We wrześniu 1939 roku na budynek uczelni spadła bomba zapalająca, jednak tablicę została zachowana. Sześć lat później zdemontowali ją nieznani sprawcy. Dotychczas jej nie odnaleziono.
128 nazwisk
Uniwersytet Warszawski podjął decyzję o przywróceniu tablicy. Inicjatorką akcji była dr Mirella Kurkowska z Centrum Europejskiego UW. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 5 listopada w Auditorium Maximum. Nawiązuje ona do pierwowzoru i uwzględnia wyniki najnowszych badań historycznych. Znajduje się na niej 128 nazwisk, jednak upamiętnia także tych studentów, którzy nie zostali dotąd zidentyfikowani.
Podczas uroczystości prowadzonej przez dr Mirellę Kurkowską wystąpił również prof. Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek komisji prowadzącej prace w celu przywrócenia tablicy, który przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed ponad wieku. Przypomniał m.in., iż 5 listopada 1918 roku – na wieść o wydarzeniach we Lwowie i Małopolsce Wschodniej, gdzie wybuchła wojna polsko-ukraińska studenci Uniwersytetu Warszawskiego – podjęli uchwałę, by ochotniczo wstępować do Wojska Polskiego.