Patriotyczne przedstawienie w wykonaniu uczniów Szkoły Języka Polskiego w Bostonie

bialyorzel24.com 5 dni temu

W sobotę, 26 października, uczniowie Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie na scenie Centrum Parafialnego przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej przedstawili temat znamiennych dla historii narodu polskiego wydarzeń historycznych. W ten sposób uczczono 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie zaprezentowali patriotyczno-historyczny program artystyczny. Fot. Archiwum szkoły

Widownię wypełniła młodzież szkolna, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, których powitała autorka scenariusza i filmowej wizualizacji oraz reżyserka widowiska w jednej osobie – wychowawczyni klasy siódmej Małgorzata Hurst. Jej wychowankowie oraz pięciu uczniów z klasy drugiej od razu skupili na sobie uwagę zebranych dziarskim wmaszerowaniem na scenę.

Fakty historyczne przedstawiano w krótkich odsłonach: narratorzy nawiązali do utraty niepodległości w 1795 roku, prób jej odzyskania w powstaniach, ukazali wyzwania związane z życiem pod zaborami, opowiedzieli o nadziei, gdy 110 lat temu wybuchła I wojna światowa, o zapale w tworzenie struktur odrodzonego w 1918 roku kraju i bohaterskiej obronie wrześniowej, gdy Niemcy hitlerowskie i Rosja sowiecka dokonały agresji na Polskę, wreszcie podali informację nt. kapitulacji Warszawy.

Dramatycznie opowiedziała też o agresji na Polskę pieśń „Dnia pierwszego września” w wykonaniu absolwentki Matyldy Hurst. Po niej widzowie wysłuchali dramatycznej historii Powstania Warszawskiego, prezentowanej w formie narracji i listów pisanych przez powstańców do najbliższych. Listy te, z pieczęcią poczty polowej, roznoszone były przez małych listonoszy z powstańczej poczty. Nie zabrakło elementu radosnego, bo w takim przecież nastroju Warszawa była w momencie rozpoczęcia powstania: do zalotnej sanitariuszki przyśpiewywało trzech powstańców w utworze „Sanitariuszka Małgorzatka” (Mitchell Charlotte, Jankowski Dominik, Shulman Gabriel, Żurowski-Uthman David).

Nastrój wśród obecnych na sali zmienił się radykalnie, gdy „powstańcze” listy zaczęły donosić o stratach i nieuchronnym upadku powstania. Symbolem kapitulacji Warszawy było oddanie przez powstańców noszonych przez nich biało-czerwonych opasek oficerowi niemieckiemu (Kluziak Daniel). W atmosferę zadumy wprowadziło wspomnienie o wielkich poetach tej epoki, którzy stracili życie w powstaniu: K.K. Baczyńskim, K. Krahelskiej, T. Gajcym w muzycznej interpretacji pięknego lirycznego utworu Baczyńskiego „Znów wędrujemy” (Natalia Gałka i Matylda Hurst).

O tym, iż niepodległość nie jest dana na zawsze, przypomniała energiczna, a jednocześnie wzruszająca, recytacja wiersza W. Broniewskiego „Bagnet na broń” w wykonaniu Gabriela Shulman. Zawołanie „cześć i chwała bohaterom”’, wypowiedziane kilkakrotnie wspólnie przez aktorów i widownię, zakończyło to patriotyczne spotkanie.

Klasyczny podkład muzyczny, czyli „Walc a-moll” i „Marsz żałobny” F. Chopina przeplatające się w trakcie akademii, syrena alarmująca o napaści na Warszawę w 1939 roku, a także pieśń powstańców listopadowych „Oto dziś dzień krwi i chwały” doskonale wzbogaciły słowo mówione, grę aktorów i bogatą prezentację zdjęć na ekranie. Wielkie wrażenie wywarły stroje – kolejny element będący wytworem wyobraźni rodziców i autorki przedstawienia. Całość uzupełniła dekoracja sceny w kolorach biało-czerwono-szarym. Widownia gromkimi oklaskami nagradzała indywidualne występy i całe przedstawienie.

Podsumowując uroczystość, dyrektor Jan Kozak przytoczył słowa słynnej dziennikarki i pisarki włoskiej Oriany Fallaci: „Są takie chwile w życiu człowieka i w życiu narodów, gdy milczenie staje się grzechem, a mówienie jest nakazem, obywatelskim obowiązkiem, moralnym wyzwaniem, kategorycznym imperatywem, przed którym nie ma ucieczki”. Dziękując wszystkim za przybycie, nawiązał do ważnej roli szkoły i rodziny w patriotycznym procesie wychowawczym kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży polonijnej. Dyrektor Kozak wskazał też na zagrożenia, jakie jego zdaniem wynikają z, jak stwierdził, „wypaczania faktów historycznych zawartych w nowej podstawie programowej obecnych władz oświatowych w Polsce”, apelując do rodziców i nauczycieli o rzetelną, patriotyczną postawę. Obecny na sali proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o. Jerzy Żebrowski, dziękując za organizację tego spotkania, przekazał przesłanie wspólnej troski o adekwatną formację duchową dzieci i młodzieży z domem rodzicielskim, szkołą i kościołem.

JK, MH

Aktorzy widowiska:

  • Klasa 7: Oliver Gajczak, Natalia Natalia, Olivia Gałka, Dominik Jankowski, Serena Karam, Sara Maciejewska, Weronika Maciejewska, David Pena, Gabriel Shulman, Laura Tusińska, Dawis Żurowski-Uthman
  • Klasa 2: Jan Gloria Jan, Charles Godlewski, Piotr Hannoush, Daniel Kluziak, Charlotte Mitchell

Oprawa muzyczna:

  • „Dnia pierwszego września”: Matylda Hurst, asystentka
  • „Znów wędrujemy”: Natalia Gałka i Matylda Hurst
  • „Sanitariuszka Małgorzatka”: Dominik Jankowski, Charlotte Mitchell, Gabriel Shulman, Dawid Żurowski-Uthman.

Recytacja:
W. Broniewski „Bagnet na broń”: Gabriel Shulman

Udźwiękowienie:
Kacper Król, nauczyciel informatyki

Scenariusz, reżyseria, scenografia i wizualizacja:
Małgorzata Momot-Hurst, wychowawczyni kl. VII

Idź do oryginalnego materiału