Perkusja czy ksylofon i wibrafon? W koneckiej szkole uczą gry na instrumentach

radiokielce.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: 27.04.2024. Końskie. Dzień otwarty w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Na zdjęciu: Marek Burda / Fot. Magdalena Galas-Klusek - Radio Kielce


Dzień otwarty w Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia odbył się dziś (sobota, 27 kwietnia) w Końskich. Ochotnicy mogli posłuchać prezentacji, zwiedzić szkołę i spróbować swoich sił w grze na instrumentach.

27.04.2024. Końskie. Dzień otwarty w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

W koneckiej placówce można rozpocząć naukę gry na skrzypcach, wiolonczeli, trąbce, saksofonie, akordeonie, flecie, fortepianie i gitarze. Nową specjalizacją od dwóch lat są instrumenty perkusyjne. Naukę gry na nich prowadzi Marek Burda. Jak mówi, do dyspozycji uczniów jest kilkanaście instrumentów, więc z pewnością gwałtownie się nie znudzą.

– W szkole muzycznej prowadzimy zajęcia na takich instrumentach jak: werbel, zestaw perkusyjny, kotły, wibrafon, ksylofon, marimba oraz na kongach i bongosach – wylicza.

Grzegorz Michta, nauczyciel gry na akordeonie przekonuje, iż jego instrument jest bardzo wszechstronny.

– Akordeon jest małą, niskobudżetową orkiestrą, którą można wziąć na plecy i zagrać w każdym miejscu. Można zagrać utwory z muzyki klasycznej, czy rozrywkowej. Bardzo dobrze brzmi też w tangach, czy w rytmach zachodnioamerykańskich – zachęca.

Grzegorz Michta prowadzi też zespół muzyczny w Państwowej Szkole Muzycznej i aranżuje różne klasyczne utwory na wiele instrumentów.

27.04.2024. Końskie. Dzień otwarty w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Na zdjęciu: Włodzimierz Sojka / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Jednym z popularniejszych instrumentów jest gitara. Naukę prowadzi Włodzimierz Sojka, który przekonuje, iż przewagą gitary nad innymi instrumentami jest jej poręczność, można ją bez problemu przenosić i grać w dowolnym miejscu.

Małgorzata Kacperska, dyrektorka placówki informuje, iż podania o przyjęcie do szkoły można składać do 14 maja. Następnie odbędzie się spotkanie z kandydatem, podczas którego ma zaśpiewać przygotowaną przez siebie piosenkę i powtórzyć rytm wystukany przez pedagoga.

Małgorzata Kacperska podkreśla, iż poza nauką gry na instrumencie, wiedzy z zakresu historii muzyki i rozwoju słuchu, dzieci rozwijają się wszechstronnie.

– Rozwijamy logiczne myślenie i pamięć muzyczną. Uczniowie grając używają obydwu rąk, więc rozwijają obie półkule mózgu, co sprzyja nauce innych przedmiotów – zaznacza.

Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej jest bezpłatna i mogą ją rozpocząć dzieci od 7. do 16. roku życia. Młodsze dzieci do 10. roku życia uczą się w cyklu sześcioletnim, a starsze w czteroletnim.

27.04.2024. Końskie. Dzień otwarty w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Idź do oryginalnego materiału