Pierwsza Dama RP spotkała się z maturzystami szkół polonijnych oraz uczestnikami konkursu „Słowem-Polska”

bialyorzel24.com 7 miesięcy temu

18 kwietnia w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie odbyło się spotkanie Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy z maturzystami szkół polonijnych oraz uczestnikami Konkursu „Słowem-Polska”.

Pierwszej Damie RP towarzyszył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz członkowie zarządu Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce na czele z prezes dr Dorota Andraką.

Rozpoczynając spotkanie Pierwsza Dama zwróciła się do obecnych w konsulacie maturzystów. – Gratuluję wam wytrwałości i determinacji w ukończeniu bardzo długiej edukacji. Wiem, jaki jest to wysiłek, ale jednocześnie jest to budowanie kapitału na przyszłość. Niezależnie od tego, czy wykorzystacie język polski, czy nie, jesteście zwycięzcami – powiedziała. – Bardzo cieszy mnie to, iż chcecie uczyć się języka polskiego, a przede wszystkim, iż chcecie poznawać swoje korzenie. Jesteście świadomi swojej wartości jako Amerykanie, ale jesteście także dumni ze swojego pochodzenia – dodała. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła jednocześnie, iż uczniowie są „ambasadorami polskiej kultury”.

Pierwsza Dama RP słowa uznania skierowała także do obecnych na spotkaniu nauczycieli. – Jestem wdzięczna za to, iż poświęcacie niezwykle dużo czasu i energii, żeby przekazywać młodzieży wiedzę o Polsce, aby uczyć języka polskiego. Dziękuję także za to, iż zachęcacie uczniów do nauki zagadnień wykraczających poza standardowy program nauczania – stwierdziła.

W dalszej części spotkania Pierwsza Dama RP wręczyła dyplomy uczestnictwa i nagrodę laureatce III edycji konkursu „Słowem-Polska” odbywającego się pod jej patronatem, zachęcając też młodzież do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie przedsięwzięcia.

Spotkanie zakończyły recytacje polskich wierszy w wykonaniu polonijnych uczniów oraz bezpośrednie rozmowy z uczestnikami. Uczniowie opowiadali o swoich planach związanych z kontynuacją nauki w języku polskim, a także o doświadczeniach, podkreślając bogactwo płynące ze znajomości polskiej kultury, historii i języka.

WEM
Fot. KPRP

Idź do oryginalnego materiału