Wygląd determinują geny, jednak nie zawsze rozkładają się one równomiernie — czasami te przekazane od ojca i matki wchodzą w konflikt, wtedy niejako wygrywają silniejsze. Co istotne dużo zależy od indywidualnych predyspozycji m.in. diety ciężarnej czy też sposobu odżywania się, ma to wpływ na to, które geny będą miały przewagę.
Dziedziczenie urody — co otrzymują dzieci od przodków?
Genetyk Barry Starr w rozmowie z parents.com wskazuje, iż choćby zbadanie całego DNA płodu nie byłoby w stanie określić pewnych cechy wyglądu. Wynika to z tego, iż geny co prawda kontrolują to jak dziecko będzie wyglądać, ale są one na tyle nieprzewidywalne, iż trudno to określić. Potomstwo dziedziczy geny od matki i ojca, dlatego też często może się zdarzyć tak, iż jest ono niejako „kopią” jednego. Innym razem ma tylko taki sam np. kolor oczu. Co interesujące dzieci tych samych rodziców mogą dziedziczyć różne elementy wyglądu, np. najstarsze będzie miało więcej cech po ojcu, a najmłodsze po matce. Możliwych jest wiele kombinacji genów — zestawu, które otrzyma dziecko.
Wpływ na to mają geny recesywne i dominujące. Pierwsze to te, które wymagają dwóch kopii od obojga rodziców, aby dana cecha się ujawniła. Gen dominujących potrzebuje tylko jednej. Tym samym jeżeli dziecku zostaną przekazane dwie kopie genu recesywnego, odpowiadające za blond włosy to takie będzie miało, choćby w przypadku rodziców o ciemnych włosach. Jednak w takim przypadku w rodzinie np. u dziadków musiał wystąpić gen recesywny odpowiadający za blond włosy.
Sprawdź także: W PRL-u Polacy nie lubili tego imienia. Teraz wszyscy chcą nadawać je dzieciom
Jak może wyglądać dziecko? Czy nauka ma na to odpowiedź?
Nie, jendak jeśli rodzic posiada geny dominujące, to istnieje większe prawdopodobieństwo, iż dziecko je odziedziczy. Za co odpowiadają te geny? Jest to m.in. krzywy nos, piegi, ciemne włosy, brązowe bądź zielone oczy. Przy czym choćby jeżeli rodzic ma zielone oczy, to nie znaczy, iż jego dziecko też je będzie miało, jeżeli spotkają się geny recesywne, to może mieć ono niebieskie lub piwne, jednak jest to rzadsze. Średnio ustala się, iż to prawdopodobieństwo wynosi ok. 25 proc., jednak brakuje badań, które mogłyby to niezaprzeczalnie potwierdzić. Jak wskazuje Starr, mimo iż można domniemywać wygląd dziecka, patrząc na posiadane przez rodziców geny dominujące, to często trzeba poczekać, aż maluch przyjdzie na świat, aby móc zobaczyć po kim odziedziczył dane cechy.
Co istotne niektóre predyspozycje genetyczne można odziedziczyć tylko po jednym z rodziców. Przykładowo dziecko może odziedziczyć gen odpowiadający za skłonność do otyłości od ojca — w głównej mierze chodzi o sposób odkładania się tkanki tłuszczowej. Poza dziedziczeniem od rodziców niekiedy istotną rolę odgrywają geny od dziadków m.in. przy wspomnianym kolorze włosów czy też oczu.
Zobacz też:
Zapomnij o niedoskonałościach. Kup za 5 złotych i ciesz się zdrową cerą
Po 25 latach znów wraca do mody. Poproś fryzjera o taką grzywkę
Każdy miał ciocię o tym imieniu. Kiedyś bardzo popularne, w zeszłym roku nadane tylko 2 razy