Jeremi Niedziela, doktor fizyki, pracownik Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, a także absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach spotkał się dziś (8 lipca) z uczniami kieleckich szkół ponadpodstawowych.
Celem było inspirowanie, zainteresowanie i motywowanie młodych kielczan do pracy oraz nauki. Ponadto, wszyscy chętni mogli poznać tajniki współczesnej fizyki i antymaterii. Udział w spotkaniu wziął m.in. Filip Bartocha z VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, który swoją przyszłość wiąże właśnie z fizyką.
– Pan Jeremi bardzo szczegółowo opisał pracę w CERN. Po tym spotkaniu wiem, iż wiedza, którą miałem na temat tego ośrodka była powierzchowna. W trakcie spotkania poczułem też motywację, by spróbować osiągnąć więcej, tak jak on. Będę jeszcze bardziej starał się, by odnieść taki sukces. Pan Jeremi dodał mi wiary we własne możliwości – przyznał Filip Bartocha.
34-letni dr Jeremi Niedziela wspomina, iż pierwszy kontakt z fizyką miał w szkole podstawowej.
– Jako uczeń szkoły podstawowej nie widziałem jeszcze powiązania pomiędzy fizyką szkolną, a tym, czym się teraz zajmuję. Podczas lekcji fizyki w szkole uczymy się m.in. o równi pochyłej, czy opornikach. Natomiast ja w okresie gimnazjum i liceum czytałem dużo książek popularno-naukowych o czarnych dziurach, kosmosie, o cząstkach elementarnych. To mnie bardzo fascynowało. Wówczas mój tata uświadomił mi, iż to też jest fizyka. To był pierwszy moment, kiedy zrozumiałem, iż to jest coś, czym można się zajmować zawodowo – wspomina dr Jeremi Niedziela.
Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach Katarzyna Cedro mówi, iż osoby, które wzięły udział w spotkaniu fascynują się fizyką, ale niewykluczone, iż są wśród nich są też uczniowie, którzy jeszcze szukają swojej drogi zawodowej.
– Pan Jeremi ma bardzo ciekawą osobowość, potrafi z zainteresowaniem przekazywać trudne treści. Ujmuje swoją pokorą i chęcią dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Myślę, iż jest wzorem dla naszych uczniów i będzie dla nich inspiracją – dodała Katarzyna Cedro.
Jeremi Niedziela urodził się w 1990 roku w Kielcach, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 33, Gimnazjum nr 7, a następnie VI LO im. J. Słowackiego. Studia w dziedzinie fizyki technicznej podjął na Politechnice Warszawskiej, gdzie ukończył studia magisterskie, a później obronił również pracę doktorską.
W czasie studiów rozpoczął współpracę z eksperymentem ALICE na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), a jego prace dyplomowe dotyczyły analizy danych ze zderzeń, ostatecznie prowadzących do pierwszego pomiaru oddziaływań między materią, a antymaterią. Studia doktoranckie spędził w CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), pracując jednocześnie nad systemem wizualizacji zderzeń w ALICE.
Na różnych etapach kariery Jeremi Niedziela był zaangażowany w popularyzację nauki, m.in. pracując jako przewodnik w Centrum Nauki Kopernik, biorąc udział w audycjach popularno-naukowych, jak również współpracując z artystami na festiwalach łączących naukę ze sztuką. Po obronie doktoratu, Jeremi Niedziela uzyskał kontrakt Research Fellow w CERN, pozwalający fizykom na dalsze pogłębianie ich wiedzy i umiejętności po doktoracie poprzez swobodny wybór zakresu badań. Na tym etapie postanowił on dołączyć do eksperymentu CMS i poświęcić dalszą część kariery poszukiwaniu nowych cząstek i zjawisk fizycznych. Po ukończeniu kontraktu w CERN, Jeremi Niedziela pracował jako asystent naukowy na politechnice w Zurychu (ETH Zurich), a w tej chwili pracuje jako Research Fellow w DESY w Hamburgu, kontynuując współpracę z eksperymentem CMS.