Ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozmawiał w środę (2 lipca) Mateusz Kalisz.
Konecczanin i popularyzator astronomii z kanału Astrolife poprowadził In-Flight Call z łódzkiego Centrum Nauki i Techniki. Sławosz Uznański-Wiśniewski z pokładu stacji kosmicznej rozmawiał z uczniami szkół ponadpodstawowych i studentami.
– Cieszę i witam was z pokładu z Laboratorium Columbus, w którym się znajdujemy. To nasze Europejskie Laboratorium na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Cieszę się, iż jest Was tak wielu i iż z nami są studenci i uczniowie, którzy wygrali konkursy Polskiej Agencji Kosmicznej na eksperymenty. Przeprowadzimy je dziś na żywo – przywitał uczestników spotkania astronauta.
Studenci mieli wiele pytań dotyczących realiów życia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pytali też, czy pobyt w Kosmosie wpływa na postrzeganie naszej planety. Młodzi ludzie mieli okazję zobaczyć jak w stanie nieważkości wygląda ruch wody, Sławosz Uznański-Wiśniewski pokazał też eksperyment z żyroskopem. Uczestnicy spotkania wiele ciekawych rzeczy na temat obserwacji kosmosu dowiedzieli się również od Mateusza Kalisza.
– Miałem możliwość zaprezentowania krótkiego wykładu o tym jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wielokrotne przesunięcia jej terminu sprawiły, iż ISS możemy obserwować nad Polską. A jednocześnie jest w niej Polak – powiedział popularyzator.
Połączenie video z astronautą poprzedziło przedstawianie 13 eksperymentów, które przeprowadzi Polak w ramach czternastodniowej polskiej misji naukowej Ignis (łac. ogień). Eksperymenty kosmiczne będą dotyczyć np. testowania prototypu urządzenia do sterowania komputerem w kosmosie tylko dzięki mózgu. Celem kolejnych jest poznanie mechanizmów związanych z odpornością organizmu człowieka, czy możliwości użycia modyfikowanych genetycznie drożdży jako biofabryk.