Podsumowanie obrad Koalicji „Czytająca Polska”

ore.edu.pl 9 godzin temu

W dniach 2–3 kwietnia b.r. w Olsztynie odbyły się obrady Koalicji „Czytająca Polska”, w których udział wzięła przedstawicielka Ośrodka Rozwoju Edukacji Dagmara Grams-Lesińska.

Podczas spotkania Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie przedstawiła pierwszy w Polsce Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa. Jest on realizowany na zlecenie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Marcina Kuchcińskiego, we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania.

Najnowsze badania opublikowane przez Bibliotekę Narodową w kwietniu 2025 r. wskazują, iż w ubiegłym roku jedynie 41% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. To dla Polski niepokojąca statystyka, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami europejskimi, w których analogiczne wskaźniki czytelnictwa wynoszą choćby 70–80%. W odpowiedzi na te dane powstała Fundacja Powszechnego Czytania, której celem jest promowanie czytelnictwa.

Obcowanie dzieci i młodzieży z książkami jest najważniejsze dla ich dalszego rozwoju. Czytające dzieci to myślący i kreatywni dorośli. Edukacja poprzez czytanie rozwija wyobraźnię, umiejętności analityczne oraz empatię.

Dwudniowe warsztaty w Olsztynie były ósmym spotkaniem nieformalnej sieci organizacji „Czytająca Polska”. Prace skupiały się m.in. na:

  • opracowaniu ogólnopolskiej strategii rozwoju czytelnictwa, której wnioski są przedstawiane odpowiednim ministerstwom;
  • definiowaniu modelowej „gminy czytającej” (przykładem jest Zabrze, które jako pierwsze miasto w Polsce podpisało deklarację, zobowiązującą je do kompleksowej pracy na rzecz czytelnictwa);
  • problematyce czytania w edukacji – refleksje przedstawicieli koalicji na ten temat opublikowano w broszurze „Czytająca szkoła” (do pobrania bezpłatnie ze strony internetowej);
  • zachęcaniu reprezentantów biznesu do inwestowania w rozwijanie czytelnictwa oraz budowanie sieci Koalicji „Czytająca Polska”.

Jeden z projektów realizowanych przez fundację nosi nazwę „Książka bez granic”. Jego cel to wspieranie dorosłych mających trudności w czytaniu książek. Jest skierowany w szczególności do osób z niepełnosprawnością, neuroatypowych, starszych oraz migrantów. Więcej na temat projektu: Książka bez granic.

Koalicja „Czytająca Polska” kontynuuje działania na rzecz popularyzacji czytelnictwa, które jest nie tylko kwestią edukacyjną, ale również społeczną i kulturową. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, to doskonała okazja do przypomnienia o tej misji.

Idź do oryginalnego materiału