Od stycznia do marca 2025 r. w ZSS-U był realizowany projekt „Szkoła międzypokoleniowa”, który miał na celu naukę i wymianę doświadczeń między młodzieżą szkolną a seniorami.
Warsztaty, w których uczestniczyło 7 seniorów i 14 uczniów rozpoczęły się szkoleniem uczniów na podstawie materiałów edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów: NASK i OSE. Młodzież dzięki scenek wcielała się w rolę ucznia-seniora i nauczyciela, dzieliła się również spostrzeżeniami na temat kompetencji cyfrowych swoich babć i dziadków, co uświadomiło im bardzo zróżnicowanie tych umiejętności wśród starszego pokolenia.
W czwartek 20 marca miały miejsce warsztaty. Okazało się, iż grupa seniorów bardzo dobrze radzi sobie w świecie cyfrowym i korzysta na co dzień m.in. z poczty internetowej, przeglądarek oraz mediów społecznościowych. W związku z tym temat „Pierwsze kroki z technologią” okazał się zbędny i więcej czasu poświęcono na zagadnienia bezpieczeństwa w internecie. Niektóre informacje dotyczące bezpieczeństwa okazały się dla seniorów nowością (np. wiadomości dotyczące bezpiecznych stron z SSL). Uczestnicy, oprócz rozpoznawania bezpiecznych portali, nauczyli się też tworzyć silne hasła dla swoich kont oraz zapoznali się z metodami obrony przed kradzieżą danych.
Kolejnym omawianym tematem były „Oszustwa w internecie” oraz „Phishing i metoda „na wnuczka””. Każdy senior pracował z własnym mentorem oraz pomocnikiem, co ułatwiło dostosowanie tempa nauki i wymianę doświadczeń.
Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem szkoły. Goście z zainteresowaniem oglądali nowoczesne pracownie: kosmetyczną, fryzjerską i gastronomiczną. Projekt okazał się sukcesem i świetnym sposobem na wymianę doświadczeń międzypokoleniowych. Seniorzy zyskali nową wiedzę w korzystaniu z technologii, natomiast uczniowie zdobyli doświadczenie w nauczaniu i rozwinęli umiejętności komunikacyjne oraz empatię, ucząc się czerpać z doświadczeń starszych osób.















