Szkolenie „Zróżnicowany zespół klasowy – szansa na sukces wszystkich uczniów – praca wychowawcy świetlicy szkolnej w zespole zróżnicowanym” odbyło się 14–15 kwietnia w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku. Organizatorem był Wydział Edukacji Włączającej.
Główne cele szkolenia to:
- pogłębienie wiedzy na temat organizacji zajęć w świetlicy szkolnej, z uwzględnieniem różnorodnych potrzeb uczniów;
- doskonalenie umiejętności organizacji czasu wolnego uczniów;
- wzbogacenie warsztatu pracy;
- poszerzenie umiejętności wykorzystania zabawy przy organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych.
Zagadnienia dotyczące prawno-organizacyjnych podstaw funkcjonowania świetlicy w szkole w kontekście edukacji włączającej omówiła Agnieszka Krysińska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego w Pruszkowie. Wskazywała, jak istotną rolę odgrywa komunikacja, w tym korzystanie z alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się. Znaczenie mają choćby drobne sprawy, pozytywny wpływ mogą mieć niewielkie zmiany, np. wysokość głosu nauczyciela. Warto zadbać o dostępność, w tym aranżację przestrzeni świetlicy.
O działaniach wychowawczo-profilaktycznych w pracy wychowawcy świetlicy szkolnej mówiła Jolanta Zawór, nauczyciel konsultant Wydział Promocji Zdrowia, Profilaktyki i Wychowania ORE. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z głównymi strategiami profilaktycznymi oraz propozycjami rekomendowanych programów profilaktycznych. Prowadząca omówiła także podstawy pierwszej pomocy psychologicznej. Stabilny dorosły jest bardzo istotny w procesie rozwoju młodego człowieka. Dbałość o siebie oraz uważność na własne potrzeby i potrzeby innych ludzi jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania, w tym aktywności społecznej. Warto pamiętać, aby podejmowane w szkole działania wychowawczo-profilaktyczne monitorować i poddawać ewaluacji.
Część „Organizacja zajęć opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy i szkole, czyli jak «chaos i bałagan» zmienić w dobrą zabawę” poprowadziła Katarzyna Leśniewska, pedagog specjalny. Zaproponowała kilka sprawdzonych aktywności, gier i zabaw, które można zorganizować podczas zajęć świetlicowych. Uczestnicy szkolenia mieli okazję przetestować skuteczność wybranych ćwiczeń.
W drugim dniu uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Doskonalenie i rozwój warsztatu pracy nauczyciela oraz wychowawcy świetlicy. Skrzynka z pomysłami”, które poprowadziły dr Dorota Maria Jankowska i dr Aleksandra Gajda z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Tematy szczegółowe to:
- Kompas relacji: wzmacnianie kompetencji emocjonalno-społecznych dzieci z wykorzystaniem programu Kompas kreatywności;
- Kompas kreatywności w świetlicy szkolnej: rozbudzanie zainteresowań i twórczego potencjału dzieci/uczniów.
Organizatorzy dziękują uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniu.
Zapraszamy do udziału w kolejnych formach doskonalenia organizowanych przez Wydział Edukacji Włączającej ORE.





