Podwyżki dla nauczycieli. Będzie przełom? Rząd zajął się serią zmian. Krótszy czas zatrudnienia to nie wszystko

gazeta.pl 5 godzin temu
We wtorek 8 lipca rząd przyjął obszerną nowelizację Karty Nauczyciela. Zawiera ona postulaty zmian wysuwane przez ZNP, m.in.: podwyższenie kwot nagród jubileuszowych, uregulowanie zasad dotyczących godzin ponadwymiarowych i zasad zatrudniania młodych nauczycieli.Wraz z końcem czerwca szkoły opustoszały, a nauczyciele i uczniowie udali się na zasłużony wypoczynek. Nie oznacza to jednak, iż i MEN czeka dwumiesięczna przerwy od pracy. Resort nie próżnuje, a szykuje kolejne zmiany, które mają poprawić sytuację zawodową nauczycieli w Polsce.
REKLAMA


Zobacz wideo


Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Krótszy okres zatrudnieniaW projekcie nie zabrakło propozycji skrócenia okresu zatrudnienia nauczyciela, który posiada wymagane kwalifikacje, ale nie posiada stopnia awansu zawodowego, na podstawie umowy o pracę na czas określony z dwóch lat szkolnych do jednego roku szkolnego.I coś dla starszych pedagogów...Pojawiła się też propozycja zmiany przepisów dotyczących ochrony przedemerytalnej pedagogów, odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych. Zaproponowano wprowadzenie nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Ma ona wynieść 400 proc. wynagrodzenia. Niewykluczone jest też podwyższenie "jubileuszówki" za 40 lat pracy z 250 do 300 proc. wynagrodzenia.Będą wypłaty za niezrealizowane nadgodzinyDo tej pory wynagrodzenie dla nauczyciela przysługiwało za zrealizowane godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Teraz ma to wyglądać nieco inaczej. Pedagog otrzyma wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe, mimo iż ich nie zrealizował, a w tym czasie realizował przydzielone mu przez dyrektora szkoły zajęcia uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. Sposób obliczania wynagrodzenia za te godziny ma zostać ujednolicony.Nie będą odrywani od swoich zajęćPlanowane zmiany przewidują także eliminację sytuacji, w których nauczycielowi są przydzielane doraźne zastępstwa za nieobecnych pedagogów, które mają być realizowane w czasie, w którym powinni oni realizować zajęcia w ramach ich tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Chodzi tu o sytuacje, gdy dyrekcja szkoły przydziela zastępstwa nauczycielom bibliotekarzom bibliotek szkolnych i nauczycielom specjalistom: psychologom, pedagogom, logopedom.


A Ty? Co sądzisz o sytuacji nauczycieli w Polsce? Daj znać w komentarzu lub napisz w wiadomości: ewa.rabek@grupagazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału