Podwyżki dla nauczycieli. MEN bierze się za kwestie nadgodzin i pracy w święta. "Jednolicie w całym kraju"

gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Podwyżki dla nauczycieli to temat, który od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji. Nie tylko wśród samych zainteresowanych, ale także pozostałej części społeczeństwa. Tym razem jednak sprawy dotyczą innych, równie ważnych kwestii. Chodzi o pracę w święta i płatne nadgodziny.
16 stycznia 2025 roku miało miejsce spotkanie kierownictwa MEN wraz ze związkowcami i samorządowcami. Chociaż sprawy ewentualnych podwyżek zeszły na dalszy plan, pochylono się nad kwestiami finansów o także dużym znaczeniu. Mowa tu przede wszystkim o problemach dotyczących wynagrodzeń, zgłoszonych przez Państwową Inspekcję Pracy. Co ustalono?


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy


Wynagrodzenie dla nauczycieli i dodatki wypłacane na ich konto
16 stycznia 2025 roku zebrała się grupa robocza ds. wynagrodzenia nauczycieli działająca w ramach trójstronnego zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Głównym powodem spotkania były prace zespołu, którego efektem miałyby być zmiany w przepisach Karty nauczyciela dotyczących wynagradzania nauczycieli i przepisów wykonawczych z tym związanych, sygnalizowanych przez Państwową Inspekcję Pracy. Mowa tu o pracy w godzinach ponadwymiarowych. "Dotyczy to m.in. kwestii rozliczania godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypada święto. I tutaj PIP ma stanowisko takie samo jak my. Ale to już było zawarte w prezentacji MEN z 12 grudnia 2024 r. i zostanie uregulowane w Karcie nauczyciela, tak, żeby było jednolicie w całym kraju" – wyjaśniła Urszula Woźniak, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, cytowana przez portalsamorzadowy.pl.


Inną sprawą, która również była dyskutowana na forum, dotyczy propozycji przesunięcia wypłat za godziny ponadwymiarowe z ostatniego dnia miesiąca do 5. dnia następnego miesiąca. "To jest zasadne, bo jeżeli nauczyciele nie dostają tej wypłaty 30. czy 31. dnia miesiąca i tak dzieje się ustawicznie, to w końcu zgłaszają się do PIP, ta kontroluje i wskazuje, iż należy to poprawić. Więc jesteśmy za takim rozwiązaniem, bo to pomoże służbom księgowym, natomiast nie powinno stanowić problemu dla nauczycieli" - dodała Woźniak.
Tu warto zaznaczyć, iż wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wypłaca się 1. dnia danego miesiąca, czyli pieniądze dostają "z góry". Natomiast wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa są rozliczane na koniec miesiąca, czyli ich płatność jest "z dołu".
Na posiedzeniu grupy roboczej ds. wynagrodzenia nauczycieli poruszono także kilka innych kwestii, jak np. doprecyzowanie przepisów dotyczących nauczycieli, którzy mają różne pensum w różnych okresach roku szkolnego. To dotyczy nauczycieli uczących tylko klasy maturalne, bo te przecież swój rok szkolny kończą już w kwietniu.


Tu nie ma miejsca na rozmowy o podwyżkach dla nauczycieli?
Związkowcy biorący udział w posiedzeniu grupy roboczej ds. wynagrodzenia dla nauczycieli chcieliby z pewnością nawiązać do tematu podwyżek, jednak zostało to wyłączone z obrad. "Te kwestie kierownictwo MEN już dawno wyłączyło z porządku obrad ze względu na to, iż tzw. projekt obywatelski ZNP w sprawie powiązania wynagrodzeń nauczycielskich czeka na czytanie w nadzwyczajnej komisji sejmowej, a więc znajduje się w procesie legislacyjnym, natomiast na zmiany w budżecie, a więc doraźne podwyżki, na razie miejsca nie ma" - podaje portalsamorzadowy.pl.
Idź do oryginalnego materiału