W budżecie na 2025 rok zaplanowano podwyżki dla całego sektora budżetowego, w tym pedagogów. Co za tym idzie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 1 stycznia nauczyciele otrzymają pięcioprocentowe podwyżki płac. To o połowę mniej niż oczekiwali pedagodzy, ale ZNP wciąż ma nadzieję na kolejną podwyżkę i to jeszcze w tym roku. Wszystko przez zbliżające się wielkimi krokami wybory prezydenckie.
REKLAMA
Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy
Kolejne podwyżki dla nauczycieli? Związkowcy widzą spore szanse
Wprawdzie oficjalnie nie ma planów kolejnych podwyżek dla nauczycieli, ale MEN jasno dał do zrozumienia, iż część postulatów zamierza spełnić. Co za tym idzie, ZNP uważa, iż jest szansa (i to spora) na kolejne podwyżki w 2025 roku.
Moim zdaniem jest na to jakieś 30-40 proc. szans. Myślę, iż okienko negocjacyjne w tej sprawie może się otworzyć na przełomie marca i kwietnia, a więc przed wyborami. O ich sukcesie będą decydowały analizy poparcia dla poszczególnych kandydatów przez głównych graczy politycznych
- tłumaczy Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum - Oświata" w rozmowie z serwisem Portal Samorządowy.pl. Nauczyciele liczą przede wszystkim na uwolnienie z bariery 20 procent dodatku za wysługę lat (czyli stażowego) oraz na zmianę sposobu oceniania ich pracy poprzez punkty i procenty. Poza tym zależy im na zmianach w postępowaniu dyscyplinarnym i dodatku za trudne warunki pracy czy za dwujęzyczność (gdy część uczniów nie jest polskojęzyczna).
Zmiany dla nauczycieli. To MEN obiecało wprowadzić w 2025 i 2026 roku
W najbliższym czasie są szanse wejścia w życie przede wszystkim tych drobnych zmian dla nauczycieli. Są to między innymi następujące kwestie:
odprawy emerytalne po 20. latach pracy w wysokości sześciokrotności miesięcznej pensji,
nagroda jubileuszowa po 40. latach pracy w wysokości 300 procent pensji,
nowa nagroda jubileuszowa w wysokości 400 procent pensji po 45 latach pracy,
rozszerzenie uprawnień do świadczenia kompensacyjnego i przedłużenie do 2042 r.,
jednakowe, 18-godzinne pensum dla wszystkich nauczycieli,
rozliczanie nadgodzin tak jak w placówkach rządowych,
objęcie ochroną przedemerytalną nauczycieli mianowanych,
skrócenie okresu próbnego do roku nauczycielom początkującym.
Poza tym ma zostać też wprowadzony zakaz przydzielania zastępstw doraźnych nauczycielom nietablicowym w ramach ich pensum.