Pójdą szlakiem Dionizego Czachowskiego. realizowane są zapisy [wideo, zdjęcia]

tkn24.pl 1 rok temu

W sobotę 29 kwietnia odbędzie się Rajd Pieszy pod hasłem „Szlakiem Czachowskiego 1863 – do nurtów Wiernej Rzeki” z Salachowego Boru do Wólki Kłuckiej.

Głównym celem wydarzenia jest uczczenie 160 rocznicy Powstania Styczniowego, przybliżenie postaci Dionizego Czachowskiego i innych powstańców oraz Stefana Żeromskiego, autora powieści „Wierna rzeka”.

Zbiórka biorących udział w wydarzeniu odbędzie się na placu przed Starostwem Powiatowym w Końskich o godz. 8:15, skąd pojadą autokarem do miejscowości Salachowy Bór. Organizator zapewnia transport tylko 50 osobom, które jako pierwsze zgłoszą swoje uczestnictwo w rajdzie. Uroczystości w Salachowym Borze rozpoczną się o godz. 9:00, a wymarsz pół godziny później. Uczestnicy będą mieli do pokonania indywidualnie ok. 12 kilometrową trasę drogami i ścieżkami położonymi na terenie gmin: Radoszyce, Smyków i Mniów (Salachowy Bór – Huta – Stanowiska – Kłucko – Pałęgi – Wólka Kłucka). Każdy podczas weryfikacji otrzyma szczegółowy opis trasy wraz z mapką.

ZOBACZ MAPĘ.

Uroczyste zakończenie odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Wólce Kłuckiej o godz. 12:30. Zgłoszenia przyjmowane będą drogą elektroniczną do 27 kwietnia do godz. 15:30 pod adresem: beata.kij@konecki.powiat.pl lub poprzez dostarczenie formularza startowego do siedziby Starostwa Powiatowego w Końskich.

Uroczystemu otwarciu rajdu w Salachowym Borze, jak i jego zakończeniu w Wólce Kłuckiej, będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa pn. „Powstańcze Echa na Ziemi Koneckiej – Gloria Victis 1863”, przygotowana przez Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. Ponadto przewidziana jest rekonstrukcja historyczna w aranżacji Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu w atmosferze armatnich wystrzałów.

Foto z trasy rajdu

Sam tytuł rajdu odnosi się do historycznych wydarzeń, jakie rozegrały się dokładnie 23 i 24 kwietnia 1863 r. Wiążą się one z przemarszem powstańczych oddziałów pod komendą płk. Dionizego Czachowskiego – naczelnika sił zbrojnych województwa sandomierskiego. Wcześniej wojsko Czachowskiego (dowódcy batalionu w boju pod Małogoszczem 24 lutego) stacjonowało kilka dni w obozie oddziałów powstańczych wokół skałek Piekła Niekłańskiego, skąd 22 kwietnia wyruszyło do zwycięskiej bitwy z Rosjanami pod Stefankowem.

Następnie pod osłoną nocy przemaszerowali w kierunku zachodnim do Salachowego Boru. Zamiarem było dotarcie do oddziału mjr. Hipolita Zawadzkiego, zaopatrzonego m.in. w kosy bojowe z fabryki Bocheńskich w Świnkowie, stojącego obozem na uroczysku Ormanicha koło Szkucina. Do spotkania powstańczych partii nie doszło, bo już 21 kwietnia ten 400 osobowy oddział został rozbity przez rosyjski atak.

Po postoju w Salachowym Borze, owiany już legendą bicza na moskali, Czachowski udał się do Wólki Kłuckiej. Tam, niechętnemu wobec czynu zbrojnemu dziedzicowi Eustachemu Kołłątajowi, naczelnik Czachowski osobiście wymierzył karę chłosty. Postój oddziałów zakończyła huczna biesiada z udziałem miejscowej ludności. Po nastaniu zmierzchu powstańcze wojsko wyruszyło w stronę Mniowa i dalej w kierunku Bliżyna.

Przez Wólkę Kłucką przepływa Łososina, której źródła wypływają z południowych granic powiatu koneckiego. Jej legendę stworzył Stefan Żeromski w „Wiernej Rzece”.

REGULAMIN RAJDU

KARTA ZGŁOSZENIA

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

Zdjęcia (Marian Wikiera):

Idź do oryginalnego materiału