Pokazują nam piękno nie tylko naszego regionu. Przewodnicy z całej Polski spotkali się w Kielcach

radiokielce.pl 1 rok temu

Ponad sto osób z całego kraju bierze udział w 50. jubileuszowym Ogólnopolskim Zjeździe Przewodników Świętokrzyskich PTTK. Osoby, które na co dzień dzielą się swoją pasją z innymi opisując malownicze zakątki regonu, dziś (sobota, 15 kwietnia) spotkały się na uroczystej sesji w Wojewódzkim Domu Kultury.

Jak mówi Dominik Kowalski, prezes Zarządu Samorządu Przewodników Świętokrzyskich PTTK, zjazdy realizowane są regularnie od 1964 roku. Jak dodaje, głównym celem i zadaniem przewodników jest edukacja i popularyzacja wiedzy o regionie.

– Większość uczestników wycieczek to uczniowie szkół podstawowych, a jest to wymagające audytorium. Coraz częściej pojawiają się także wycieczki uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora. To zupełnie inny odbiorca, do którego trzeba dotrzeć w inny sposób. Często organizując wycieczki np. po Kielcach odwiedzający są oczarowani naszym miastem i pozytywnie zaskoczeni tym czego się dowiadują – mówi.

W trakcie spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury wręczono odznaki osobom, które ukończyły kurs przewodnicki. Ślubowanie złożyło sześć osób. Wręczono także tytuły „honorowych przewodników świętokrzyskich”. Tym wyróżnieniem został uhonorowany m.in. historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach profesor Krzysztof Bracha. Mediewista podkreśla, iż przewodnicy świętokrzyscy pełnią niezwykle istotną rolę w propagowaniu i popularyzacji dziedzictwa kulturowego.

– To osoby, które są najważniejszym łącznikiem pomiędzy środowiskiem naukowym, a popularyzacją historii i dziedzictwa. Przewodnicy potrafią w bardzo zgrabny sposób przedstawić turystom to wszystko, co znajduje się w często opasłych i hermetycznych publikacjach naukowych. Do tego w bezpośrednim kontakcie z obiektami zabytkowymi, czy krajobrazem historycznym, który jest niezwykle cenny. Bez przewodników byłoby nam bardzo trudno popularyzować historię – ocenia.

Swietłana Koniuszewska, przewodnicząca komisji przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK, podkreśla, iż bycie przewodnikiem to niezwykle przyjemna pasja, którą najczęściej pielęgnuje się od dziecka.

Jak dodaje, dobry przewodnik powinien wyróżniać się ciekawością świata i swojego najbliższego otoczenia. To, czego uczymy się przez cale życie, wszystkie ciekawostki i odkrycia, które poznajemy pracując ze źródłami archiwalnymi, przekazujemy ludziom. Prowadzimy do miejsc ciekawych, do miejsc nieoczywistych, ale i zachwycających. To pasja, która staje się często zawodem. Przewodnicy świętokrzyscy stanowią dużą rodzinę osób, które są zafascynowane swoją małą ojczyzną, nie tylko lokalnie, ale także w skali ogólnopolskiej – dodaje.

W wydarzeniu wziął udział także wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, który ocenia, iż przewodnicy świętokrzyscy mają duże zasługi w zakresie promocji walorów i atutów regionu.

– Dziś gościmy przewodników z całego kraju. Ludzi, którzy pokazują nam niezwykłe piękno nie tylko naszego regionu. Bez ich ciężkiej pracy, wiele miejsc, o których przeciętni mieszkańcy nie mają pojęcia, staje się dostępnych – podkreśla.

W sobotę po godzinie 16.30 uczestnicy zjazdu zwiedzą także Muzeum Narodowe w Kielcach. Natomiast w drugim dniu wydarzenia przewodnicy będą zwiedzać główne atrakcje Łysogór, w tym dwie na co dzień jeszcze niedostępne dla turystów. To Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz Świętokrzyska Zagroda Kultury w Hucie Szklanej.

Na przestrzeni ostatnich 50 lat funkcję przewodników świętokrzyskich pełniło ponad 2 tys. osób.

Historia PTTK Kielce sięga 1908 roku. Wówczas 15 marca rozpoczęło działalność Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Kielcach, które po połączeniu z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim utworzyło PTTK.

Idź do oryginalnego materiału