Polacy coraz częściej łamią przysięgę ślubną. A Kościół rozkłada ręce

kobieta.gazeta.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Kościelne unieważnienia małżeństwo to coraz powszechniejsze zjawisko. Co na ten temat sądzą nasi czytelnicy? Zapytaliśmy o to pod jednym z artykułów. Okazuje się, iż zdaniem większości głosujących są one stwierdzane zbyt często.
Z punktu widzenia Kościoła małżeństwo jest nierozerwalne. Dlatego też formalnie instytucja ta nie przewiduje rozwodów. Możliwe są jednak ich unieważnienia. Jak wynika z raportu Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego i Instytutu Pokolenie, w ostatnich latach na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Wpływ na to mają między innymi unieważnienia, jakie są stwierdzane w przypadku znanych osób. Jeden z najgłośniejszych przypadków ostatnich lat to oczywiście historia Jacka Kurskiego. Prawicowy polityk mógł unieważnić swoje pierwsze małżeństwo, mimo iż spędził z żoną ponad 20 lat i doczekał się trójki dzieci.


REKLAMA


Co nasi czytelnicy sądzą na temat kościelnych unieważnień małżeństw?
Pod naszym artykułem na temat ślubu kościelnego aktora Jacka Borkowskiego pojawiła się sonda. Zapytaliśmy w niej czytelników o unieważnienia małżeństw. Odpowiedzi udzieliło ponad 500 osób. Okazuje się, iż zdaniem aż 44 procent naszych czytelników uważa, iż unieważnienia małżeństw są stwierdzane zbyt często. Z kolei 40 procent twierdzi, iż kościelne reguły są zbyt surowe i powinny zostać złagodzone. Co ciekawe, tylko 7 procent głosujących stwierdziło, iż Kościół jest w tej kwestii zbyt surowy.


Co sądzisz o kościelnych unieważnieniach małżeństw? Screen: Kobieta.gazeta.pl


Kiedy możliwe jest kościelne unieważnienie małżeństwa?
Unieważnienie małżeństwa poprzedza sprawa przed sądem kościelnym. Rozpatrywana jest ona w świetle prawa kanonicznego. Stronę może (jednak nie musi) reprezentować adwokat kościelny. Kościelne unieważnienie małżeństwa możliwe jest wtedy, gdy nie zostały dopełnione niezbędne wymagania. Zalicza się do nich:


przeszkody do zawarcia małżeństwa;
wada zgody małżeńskiej;
braki w formie zawarcia małżeństwa.


Warto wspomnieć też o pewnej istotnej kwestii. Wielu osobom wydaje się, iż jeżeli małżeństwo doczekało się dzieci, to uzyskanie unieważnienia nie będzie możliwe. Nie jest to jednak prawda. - Wiele osób myśli, iż o ile w małżeństwo doczekało się potomstwa, to kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa w ogóle nie jest możliwe. To jest oczywiście błędne przekonanie. Większość moich klientów ma dzieci - powiedział w rozmowie z naszym serwisem adwokat kościelny z Kancelarii Kanonicznej w Warszawie Michał Poczmański.
Idź do oryginalnego materiału