Politechnika Opolska. Studenci budują marsjańskie łaziki i lewitujące silniki

doxa.fm 1 rok temu
fot. Radio Doxa

Marsjańskie łaziki, drony czy lewitujące silniki. To tylko niektóre z projektów, którymi chwaliły się dzisiaj koła naukowe studentów na Politechnice Opolskiej. Uczelnia zorganizowała ich festiwal, żeby pokazać żakom z pierwszego roku, gdzie i jak mogą rozwijać swoje naukowe zainteresowania.

– Działa u nas 25 kół naukowych powiązanych z kierunkami studiów, które oferujemy – mówi dr inż. Ewelina Piotrowska, prodziekan ds. organizacyjnych Politechniki Opolskiej. – Koła naukowe pokazują możliwości poza zwykłym studiowaniem. Każde jest ciekawe, bo każde zajmuje się czymś innym. Przede wszystkim wychodzą, poza to co jest w programie studiów.

– Specjalizujemy się w budowie łazików na zawody European Rover Challenge i University Rover Challenge. Taki łazik powinien odzwierciedlać, to co wykonuje łazik z NASA na Księżycu. Oprócz tego łazika mamy projekt robota kroczącego, będzie to robot autonomiczny – wskazuje Radosław Kucharz, przewodniczący koła naukowego „Mikroprocek” na Politechnice Opolskiej.

– Działamy bardzo prężnie, jeździmy do firm, organizujemy również warsztaty – wymienia Izabela z koła studenckiego „Ekspert”.

– Roboty, taśmociągi, różne czujniki. Zajmujemy się programowaniem sterowników, które są wykorzystywane w przemyśle, w firmach typu automotive – wyjaśnia Robert Kokot, z koła naukowego PLC Team.

– Kiedy nie ma się jeszcze doświadczenia w pracy, to pracodawcy patrzą na to, czy było się zaangażowanym właśnie w kołach naukowych. To jest ważne – zwraca uwagę Sofie, studentka pierwszego roku analityki danych w biznesie.

– Jest bardzo dużo kół, które mogą rozwijać w kierunkach, w których się kształcimy – dodaje Marcin, student pierwszego roku automatyki i robotyki.

Politechnika Opolska kształci studentów na ponad 20 kierunkach.

dr inż. Ewelina Piotrowska, Radosław Kuchar, Robert Kokot, Izabela, Sofie, Marcin:

Dłuższa relacja:

autor: Fabian Miszkiel

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału