Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży (Wilno – Litwa)

nowasarzyna.eu 1 tydzień temu

W roku 2024 Szkoła Podstawowa im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sarzynie została beneficjentem programu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, który zajmuje się promowaniem współpracy między oboma krajami partnerskimi. Szkoła złożyła wniosek o realizację programu pt. ,,Zjednoczeni w różnorodności”.

Zrealizowaliśmy projekt, który uwzględnia następujące priorytety:
1. Pokazanie Polski i Litwy jako nowoczesnych, demokratycznych państw, połączonych wspólną przeszłością i dziedzictwem kulturowym, otwartych na wyzwania przyszłości, które bardzo wiele zyskały dzięki członkostwu w UE i NATO.
2. Przełamanie stereotypów we wzajemnym postrzeganiu, doświadczenie wielokulturowości i pracy w międzynarodowym zespole.
3. Tworzenie i upowszechnianie informacji na temat praktycznych aspektów członkostwa we wspólnocie.
4. Propagowanie nauki języków obcych.
5. Nawiązanie długofalowych relacji międzynarodowych.

W trakcie pobytu w Wilnie 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sarzynie oraz 10 uczniów z partnerskiej szkoły Zapyškiopagrindinėmokykla z okręgu kowieńskiego w terminie 08.09.2024-14.09.2024 r. poszerzyło i pogłębiło wiedzę o historii i kulturze kraju partnerskiego oraz Wspólnoty Europejskiej. Dzięki spotkaniu z posłem Parlamentu Europejskiego Petrasem Auštrevičiusem uczniowie mieli możliwość poznać proces podejmowania decyzji na szczeblu unijnym. Pan Auštrevičius podkreślił wagę nauki języków obcych oraz udzielił wskazówek dotyczących zdobywania nowych umiejętności przy wsparciu organizacji związanych ze strukturami Unii Europejskiej. Podczas zwiedzania miejsc pamięci uczniowie kształtowali postawę tolerancji. Odkrywanie wspólnych faktów historycznych, znanych dla obu narodów nazwisk oraz poznanie odmiennych perspektyw było dla młodych ludzi okazją do odrzucenia uprzedzeń, stereotypów i punktem wyjścia do wypracowania dialogu międzykulturowego. W czasie warsztatów w oddziale Muzeum Narodowego młodzi ludzie tworzyli opowiadania o wybranych atrybutach i postaciach poznanych podczas zwiedzania wystawy o heroizmie. W znajdującym się w Pałacu Prezydenckim Centrum Edukacji Obywatelskiej, które propaguje aktywne uczestnictwo w społecznościach lokalnych, młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania państwa. W czasie wykładów, rozmów z pracownikami Ambasady Polskiej oraz Oddziału Parlamentu Europejskiego, jak i wywiadów z mieszkańcami Wilna uczniowie pogłębili umiejętności językowe, szczególnie w zakresie specjalistycznego języka angielskiego - prawo i administracja. Mieli też okazję spróbować swoich sił w nauce języków partnerów.

Efektem programu jest opracowana przez naszych uczniów opowieść cyfrowa zawierająca informacje o Litwie, Wilnie, UE i NATO stworzona na podstawie wywiadów zebranych podczas działań projektowych. W ramach projektu został również przeprowadzony konkurs fotograficzny „Na tropie funduszy unijnych”, który pozwolił na porównanie wsparcia pozyskanego z UE w obu krajach oraz wytypowanie dalszych potrzeb na szczeblu lokalnym. Podsumowaniem projektu była debata młodzieży z gminy Nowa Sarzyna oraz okręgu kowieńskiego, podczas której uczniowie zaproszonych szkół wymieniali poglądy na następujące tematy: Jak wyglądałoby nasze życie bez UE? Sprzeczne opinie na temat członkostwa w strukturach unijnych. Jak młodzież może wzmocnić Europę? Czy Młodzieżowa Rada Gminy jest potrzebna? Mamy nadzieję, iż z zebranych pomysłów wykiełkują działania, których efektem będzie pomyślność, rozwój i bezpieczeństwo obu narodów. Dwie kapsuły czasu i dwie aleje drzew zasadzone przez uczestników projektu symbolicznie zamykają okres 20 lat członkostwa Polski i Litwy w UE, równocześnie otwierając przyszłość budowaną przez młode pokolenie.

Należy nadmienić, iż działania realizowane w ramach programu zostały sfinansowane przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz MEN. Kwota dofinansowania to 43 095,96 PLN. Projekt otrzymał także wsparcie Gminy Nowa Sarzyna.

Anna Turczyn-Larwa

Idź do oryginalnego materiału