Pomorska Noc Naukowców wyróżniona grantem „Horyzont Europa”

bogatyregion.pl 9 miesięcy temu

Pomorska Noc Naukowców zyskała uznanie Komisji Europejskiej. Projekt „NightMission”, którego częścią jest Centrum Nauki Experyment, otrzymał prestiżowy grant z programu „Horyzont Europa” na kolejne edycje wydarzenia, które zaplanowano w 2024 i 2025 roku.


Noc Naukowców w Experymencie ma długą tradycję. Najbliższa edycja będzie jubileuszowym, piętnastym wydarzeniem spod tego szyldu.

W 2023 roku CNE, razem z pomorskimi uczelniami wyższymi i gdańskim Hevelianum, zainaugurowało szerszy projekt – Pomorską Noc Naukowców – którą koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny. Pilotażowa edycja wydarzenia okazała się dużym sukcesem. Uczestniczyło w niej w całym Trójmieście blisko 7 tysięcy osób. Naukowe show przygotowało ponad 100 naukowców, doktorantów, studentów i edukatorów centrów nauki. Zaprezentowano łącznie 172 naukowe atrakcje: doświadczenia, prezentacje, gry, quizy oraz wykłady popularnonaukowe. W samym Experymencie w ostatni piątek września zjawiło się ponad 700 gości.

– Jesteśmy dumni. W naborze startowały 134 konsorcja z całej Europy, z których jedynie 57 otrzymało finansowanie Nocy Naukowców. Zdobycie przez nas tak prestiżowego grantu Komisji Europejskiej jest potwierdzeniem bardzo silnej pozycji trójmiejskiego środowiska popularyzującego naukę a także docenieniem roli gdyńskiego centrum naukimówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. – Dwuletni grant na wydarzenia komunikujące dokonania nauki dla dzieci, rodzin i dorosłych pozwoli długoterminowo rozwinąć nasze działania.

– Cieszymy się, iż nasze 15-letnie doświadczenie w organizacji Nocy Naukowców mogło stać się jednym z fundamentów do stworzenia Pomorskiej Nocy Naukowców. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów zeszłorocznego wydarzenia i widzimy, iż w tym gronie jesteśmy w stanie rozwinąć tę inicjatywę jeszcze mocniej. Zauważyła to również Komisja Europejska, która wysoko punktowała nasz projekt i sklasyfikowała go ponad 77 konsorcjami z innych części Europy. Jesteśmy dumni, iż w kolejnych latach będziemy częścią tak prestiżowego i dynamicznie rozwijającego się projektumówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Pomorska Noc Naukowców w latach 2024 i 2025 dotyczyć będzie wyzwań czekających Europę przed 2030 r. To one będą podstawową tematyką organizowanych spotkań i stoisk naukowych. Co zatem wydarzy się w CNE w 2024 i 2025 roku? Atrakcje związane z Pomorską Nocą Naukowców będą miały swoje preludium już w czerwcu, kiedy to zostanie zorganizowany cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i liceów pod hasłem „Naukowcy w Szkołach” (a adekwatnie – w centrach nauki). Jego celem jest popularyzacja nauki i pracy badawczej jako potencjalnej drogi rozwoju kariery zawodowej. Naukowcy będą nawiązywać interakcję z uczestnikami i prezentować naukę w atrakcyjnej formie, a także opowiadać o swojej codziennej pracy. Spotkania odbędą się w czerwcu 2024 i 2025 roku.

Kumulacja projektu nastąpi oczywiście we wrześniu (27 września 2024 i 29 września 2025). Wtedy w całym Trójmieście odbywać się będą wydarzenia związane z Pomorską Nocą Naukowców. W Experymencie wieczorne imprezy zorganizowane zostaną pod hasłem „Kapitan Planeta” (w 2024 roku) i „Powrót do przyszłości 2.0” (w roku 2025). W planach organizatorów są m.in. warsztaty, pokazy i wykłady popularnonaukowe.

– Podczas naszej Pomorskiej Nocy Naukowców pragniemy nawiązać do Misji UE zawartych w programie Horyzont Europa. Wybraliśmy tę dotyczącą adaptacji do zmian klimatu. Dlatego w trakcie wydarzenia przedstawimy zagadnienia żywiołów – ziemi, powietrza, wody i ogniamówi Alicja Harackiewicz. Z kolei w 2025 roku będziemy próbowali przewidzieć przyszłość technologii, nad którymi są w tej chwili prowadzone badania, a także ich wpływ na proklimatyczne zmiany w otaczającym nas świeciedodaje.

Projekt pt. „Pomeranian Researchers Night: European Challenges And Missions Closer To The Citizens” (akronim „NightMission”) angażuje najważniejszych partnerów regionalnych: Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie oraz Centrum Nauki Experyment i Centrum Hevelianum. Realizacja projektu będzie wspierana również przez Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdyni, a także Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Zapraszamy do śledzenia profilu Pomorskiej Nocy Naukowców na Facebooku oraz do odwiedzenia strony Pomorskiej Nocy Naukowców www.pomorskanocnaukowcow.eu.

Paweł Szyca
fot. TKaminsk
UM Gdynia

Idź do oryginalnego materiału