Pomysł na współpracę idealną: Politechnika Lubelska łączy siły z IBM

koziolek.pl 5 miesięcy temu

Politechnika Lubelska podpisała umowę o współpracy z firmą IBM. W planach kształcenie studentów i… wykładowców. Jest też mowa o IT Tower.

– W ubiegłym roku powołaliśmy do życia Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej. Żeby uruchomić kształcenie na adekwatnym poziomie w zakresie informatycznym znaleźliśmy teraz najlepszego partnera, jakiego można sobie wyobrazić: firmę IBM – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. – Cieszymy się, iż będziemy mogli skorzystać z doświadczenia IBM. Wspólnie prowadzić będziemy szereg przedsięwzięć. Finalnie myślimy o stworzeniu centrum kompetencyjnego, które powstanie w nowym budynku IT Tower. Oprócz dydaktyki będziemy rozwijali tam prace badawcze w zakresie informatyki ukierunkowując się przede wszystkim na zastosowania medyczne.

Zanim to jednak nastąpi IBM wspomoże proces kształcenia.

– kooperacja z firmą IBM daje nam bardzo dużą możliwość podniesienia jakości prowadzonych zajęć. Prowadzone będą kursy dla wykładowców i dla studentów. Zyskają oni możliwość dostępu do ponad 400 kursów w obszarze sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i analizy danych oraz możliwość uzyskania certyfikatów IBM – mówi prof. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. – Podpisując umowę z IBM pozyskujemy też partnera do współpracy badawczej i rozwojowej.

IBM to jedna z największych firm informatycznych na świecie. Zajmuje się praktycznie każdym segmentem rynku informatycznego, poczynając od komputerów klasy mainframe, a kończąc na nanotechnologii oraz komputerach kwantowych.

– Oddajemy do dyspozycji Politechniki Lubelskiej materiały dotyczące naszej inicjatywy akademickiej, które stanowią zarówno podstawę do kształcimy wykładowców jak i studentów – mówi z IBM Polska. – Zakładamy również współpracę w obszarze projektów naukowo-badawczych i rozwojowych. Liczę na to, iż uda nam się wypracować interesujące prototypy i nowe rozwiązania oraz pozyskać i przyciągnąć inwestorów do zawiązujących się niedługo startupów.

Idź do oryginalnego materiału